Co warto wiedzieć odnośnie zakupu opon do samochodu ciężarowego?

Nie ulega wątpliwości, że na możliwość bezpiecznej jazdy wpływ mają różne czynniki, w tym jednym z najistotniejszych jest odpowiednie ogumienie. Niejeden kierowca lekceważy niestety tę sprawę i zapomina o dobraniu należytych opon do pojazdu i pory roku.

Opony w pojeździe są niezwykle istotnym elementem, który decyduje o wygodzie podczas jazdy i bezpieczeństwie – prędkość hamowania pojazdu zależy właśnie między innymi od stosownego ogumienia.

opony

Autor: SenseiAlan
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj nie powinniśmy mieć problemów z dobraniem odpowiedniej opony do naszego samochodu, nie tylko ze względu na szeroki wybór opon na rynku, ale również z tego powodu, że opony do samochodów osobowych, tak samo jak opony ciężarowe (tutaj są dobre przykłady) muszą mieć zamieszczoną informacyjną etykietę, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na jezdni oraz zminimalizowanie zużycia paliwa.

Zgodnie z kodeksem kierowca nie ma obowiązku zmieniać opon z letnich na zimowe, jednak racjonalnie rzecz biorąc jest to oczywiście sensowne rozwiązanie. Zaleca się, aby opony były zmieniane na zimowe, gdy na zewnątrz jest poniżej 7 stopni C i gdy głębokość bieżnika będzie wynosić poniżej 4 mm. Nie powinniśmy też robić tak, że zmieniamy na zimowe tylko dwa koła, a pozostałe 2 pozostawiamy z oponami letnimi – na pewno nie przyniesie to ani komfortu, ani bezpieczeństwa w momencie jazdy.

Jeśli chodzi o opony istotne są nie tylko ich odpowiednie wymiary i bieżnik, ale także odpowiednie ciśnienie w kołach. Możemy pokusić się o samodzielną kontrolę wszystkich tych elementów, ale zaleca się raz na jakiś czas kontrolę w profesjonalnym warsztacie samochodowym, gdzie szczegółowo zweryfikowany zostanie stan techniczny opon.

Zanim zamówimy odpowiednie opony warto zweryfikować ofertę przynajmniej kilku sklepów, ponieważ możemy spotkać się ze sporymi różnicami w cenie.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to wejdź do kolejnego tekstu i czytaj dalej wroclaw chiptuning o tym, co najbardziej Cię ciekawi.

Bez wątpienia tanio można kupić opony przez internet, zwłaszcza, że są one zazwyczaj w tego typu sklepach stosownie posegregowane uwzględniając wszelkie podstawowe kryteria doboru opony – poznaj więcej – do samochodu. Najczęściej też sklepy internetowe dokładnie opisują właściwości opon. Zwłaszcza właściciele ciężarówek powinni z tego korzystać – dzięki dokładnej charakterystyce opon będą mogli przekonać się, które opony przeznaczone są na oś napędową, które umożliwiają mniejsze zużycie bieżnika i większy przebieg opon itd.