Początkowa gablota

Każdy młody człowiek marzy o prywatnym wozie. W obecnych czasach jest to jakiś wyznacznik dorosłości, naturalnie nie jest to jedyny taki symbol. Kolejnym jest posiadanie dowodu osobistego, który zapewnia właścicielowi dużą ilość praw, których nieletni nie ma. W obecnych czasach – szczególnie dla młodych osób – ważna jest mobilność i niezależność. Dziś, kiedy działający samochód możemy zakupić za stosunkowo nieduże pieniądze coraz więcej młodych ludzi ma własne auto.

Jazda samochodem, kierowca

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Jeszcze do niedawna pierwszym pojazdem młodej osoby był motorower. Było to podyktowane tym, że nie konieczne były do ich prowadzenia prawie żadne uprawnienia (wystarczała karta rowerowa). Od roku 2013 sytuacja uległa zmianie. Młody człowiek musi zdać specjalny egzamin. Stosowne uprawnienia można zdobyć w ośrodkach szkolenia kierowców Starczy w internecie wbić hasło: prawo jazdy Tychy, aby wyszukać kurs uprawniający do prowadzenia nadmienionego pojazdu. Jak podają środki masowego przekazu jak na razie niewielu spośród rodziców wie o tym, że ich pociecha musi zdobyć stosowne uprawniania ażeby móc prowadzić skuter. Nie jest to błaha kwestia, bowiem brak odpowiednich uprawnień może skończyć się nie tylko mandatem lecz również ubezpieczyciel nie pokryje kosztów możliwych uszkodzeń.

Dlatego więc coraz więcej młodych osób od razu idzie na odpowiedni kurs dający uprawnienia do prowadzenia samochodu . Dysproporcje pomiędzy wydaniem upoważnień na skutery i samochody potwierdzają wydziały komunikacji wydające prawo jazdy Tychy nie są tutaj wyjątkiem. Przepisy wymagające poświadczenia umiejętność prowadzenia motoroweru wynikają z danych statystycznych które mówią o tym, że skuter (kierunkowskazy do skutera) – nawet z blokadą prędkości – nie jest bardzo bezpieczny, tym bardziej że wszystkie badania pokazują, że młode osoby (do 25 roku życia) są najczystszymi sprawcami wypadków drogowych jak też kolizji. Winna jest tutaj brawura młodych ludzi, pragnienie zaimponowania rówieśnikom i zwyczajny brak wyobraźni. Młode lata na szczęście prędko mijają a z biegiem lat nabieramy praktyki i wprawy, dzięki temu potrafimy lepiej oceniać sytuację na drodze i przewidzieć konsekwencje postępowań naszych oraz – w pewnym stopniu – postępowania pozostałych kierowców.