Sezonowa zmiana opon

Zmieniające się pory roku wymuszają zmianę ogumienia naszych samochodów. Słońce i wysoka temperatura wpływają zupełnie inaczej na opony niż mrozy i śnieg, dlatego tak ważne jest pamiętanie o tym, aby w okresach przejściowych miedzy jesienią, a zimą oraz zimą, a wiosną odwiedzić warsztat samochodowy w celu dostosowanie ogumienia do warunków atmosferycznych. Nasz klimat nie rozpieszcza i niestety zmusza do tego, aby wydawać pieniądze na fachowców. Trzeba jednak pamiętać, że niedostosowanie się do zasady zmiany kół z letnich na zimowe i odwrotnie, niesie za sobą ryzyko uzyskania bardzo wysokich mandatów. To wszystko wynika z troski o nasze bezpieczeństwo na drogach. Czasami trudno ustalić, kiedy jest ten najodpowiedniejszy moment na dokonanie zmiany ogumienia, ale zazwyczaj wystarczy bacznie obserwować pogodę. Już niektóre portale mogą dostarczyć nam informacji dotyczących stanów atmosferycznych, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie. Aktualnie nie brakuje tam też specjalnych zakładek stworzonych specjalnie z myślą o kierowcach. O stanie na drogach dowiedzieć się można się też ze stacji radiowych, które prowadzą specjalne audycje czy też z CB-radia.

Jeśli stwierdzisz, że zawarte w tym artykule informacje są warte uwagi, sprawdź ponadto szczegóły w linku przegląd samochodu wrocław. Będą tam równie przydatne dane.

Dobre poinformowanie wystarczy, aby podjąć decyzje o zmianie opon. Jeśli jednak informacje są wciąż niepewne, lepiej chuchać na zimne i nie ryzykować. Zmiana ogumienia, zmniejszenie prędkości oraz zwiększenie własnej uwagi powinno wystarczyć, aby zachować bezpieczeństwo na drodze zwłaszcza wtedy, gdy zbliża się pora zimowa. Właśnie tą porą jesteśmy narażeni na najwięcej niebezpiecznych sytuacji. Poślizg czy też utrata przyczepności podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą, spowodowana tworzeniem się niewielkiej warstwy wody między oponą, a drogą, są sytuacjami skrajnymi i lepiej nie mieć za sobą doświadczeń tego typu, choć i one czegoś uczą. Pamiętajmy jednak, że zmienione na zimę opony mają głębszy bieżnik i dzięki temu są po prostu bezpieczniejsze. Z kolei opony na lato maja cieńszą gumę, dzięki czemu zapewniają komfort jazdy w bardzo wysokich temperaturach. Opcją dla osób nielubiących zmieniać opon może być ich wersja wielosezonowa, która niestety ma sporo wad i nie zapewni na drodze aż tak dużego poziomu bezpieczeństwa. Dzieję się tak dlatego, że nie da się stworzyć jednej idealnej opony na każde warunki. Trzeba jednak przyznać, że dla ludzi preferujących powolną jazdę mogą się one okazać strzałem w dziesiątkę. Przy ostatecznym wyborze warto pamiętać, że jeśli już zdecydujemy się na opony sezonowe zawsze winniśmy pilnować daty ich zmiany, po to, aby czuć się bezpiecznie na drogach.