Zimowy rynsztunek wysokogórski

Planując zimowe wyjście w góry wysokie trzeba przede wszystkim być stosownie przeszkolonym w obszarze obsługiwania się rynsztunkiem, asekuracji, zagrożeń lawinowych jak też techniki zimowej wspinaczki. Bez odpowiedniego przyuczenia i doświadczenia nie powinniśmy wyruszać sami na takie wyprawy. Trzeba pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego partnera, przewodnika lub kursu szkoleniowego.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli mamy należyte przygotowanie, jest to równoznaczne z wiedzą na temat odpowiedniego oprzyrządowania. Dla osób, jakie dopiero przygotowują się do tego typu ekspedycji wymienimy kilka kluczowych składników ekwipunku jakie oprócz ekwipunku podstawowego winniśmy posiadać oraz co najważniejsze – potrafić się nim posługiwać: obuwie wysokogórskie odpowiednie na warunki zimowe z możliwością bezpiecznego dopięcia raków, przed wyprawą buty powinny być odpowiednio przygotowane zgodnie z zaordynowaniami producenta, czekan – należycie dobrany do typu pokonywanych trudności oraz wzrostu podróżnika, kask wspinaczkowy – dopasowany oraz umożliwiający ubranie czapki, rękawiczki – nieprzemakalne, ciepłe, a zarazem umożliwiające wygodny uchwyt czekana jak też posługiwanie się sprzętem asekuracyjnym bez konieczności ich zdejmowania (dla przykładu dwuwarstwowe), komplet wyposażenia asekuracyjnego – uprząż, karabinki, taśmy, przyrząd do asekuracji i rzecz jasna lina (strona) (umiejętność posługiwania się powyższym oprzyrządowaniem wymaga doświadczenia, samo szkolenie nie wystarczy) – czegoś zabrakło.

Ten odsyłacz (https://www.restauracja-laura.pl/pokoje-noclegi) prowadzi do tekstu, który zawiera przydatne treści – na pewno Cię zafascynują i będą przydatne.

Odzienie oprócz zapewnienia komfortu termicznego musi też spełniać dodatkowe role (fason kurtki zapewniający wygodne poruszanie się w uprzęży i dojście do kieszeni, nogawki spodni oraz ochraniacze dopasowane do łydki itd.), stosowne przeciwsłoneczne okulary, emulsje zapewniające ochronę przed silnym oddziaływaniem niskiej temperatury, słońca i wiatru, Kolejna para rękawiczek – nieodzownie. Najlepiej jest mieć z sobą ogrzewacze chemiczne do dłoni jak też stóp ( na wszelki wypadek) a także leciutkie śpiwory puchowe.

kask

Autor: Multi Communications Sp. z o.o.
Źródło: Multi Communications Sp. z o.o.
Szykując wyposażenie na eskapadę musimy bardzo dobrze zaznajomić się z okolicznościami, jakie mogą wystąpić na trasie, w taki sposób żeby dopasować go optymalnie. Całość oprzyrządowania dostaniemy w dobrym sklepie z artykułami turystycznymi (np. w The North Face sklep).