Opony od kuchni: czyli w jaki sposób dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozszyfrować liczne oznaczenia na oponach.

Każdy kierowca wie, iż dobór odpowiednich opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony (odsyłam do tego serwisu) zimowe a opony letnie.Opony zimowe a opony letnie – pierwszorzędna sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem opon. Jak sama nazwa wskazuje, ogumienie zimowe stosuje się w zimie, natomiast ogumienie letnie w okresie letnim. A więc dwa razy w roku trzeba pamiętać o zmianie opon. Niektórzy poruszają się przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, ale nie jest to dobra praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Znakomicie sprawdzają się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony Kormoran , są zbudowane w taki sposób, by podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W odróżnieniu od opon używanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która powoduje, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do stosowania głównie na suchych nawierzchniach. Z tego też względu – w przeciwieństwie do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków oraz nacięć, dzięki czemu znacznie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie oponJeżeli jesteś kierowcą na pewno zastanawiałeś się niejednokrotnie nad nietypowymi symbolami umiejscowionymi na oponach Twojego samochodu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

Jak rozszyfrować oznaczenie opon?Jeśli kupujesz ogumienie do samochodu, koniecznie powinieneś znać specjalne oznaczenia, dzięki którym będziesz w stanie zakupić stosowny produkt. By ułatwić Ci zakup opon, objaśnimy Ci, co kryje się za wskazanymi symbolami, umiejscowionymi zawsze na ogumieniu.

Co nam mówią konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które zamierzasz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber albo opony Kormoran – musisz poznać rozmiar oraz datę produkcji ogumienia. Tak samo istotne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza dopuszczalną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, iż opona ma europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeżeli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeśli będziemy kupować ogumienie w dobrym sklepie, możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na