Rola odpowiedniego stanu opon na bezpieczne jeżdżenie podczas różnych warunków klimatycznych.

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia samochodów jeśli będzie chodzić o bezpieczną jazdę są opony. I niestety wśród wielu kierowców jest to również bardzo zaniedbywana rzecz, choć konsekwencje czasami mogą być bardzo poważne. Opony ze zbyt niskim bieżnikiem na śliskiej nawierzchni nie będą miały właściwej przyczepności, a w razie kontroli policji jazda na nich może się skończyć wystawieniem mandatu i zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Opona

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu trzeba pilnować odpowiedniego stanu opon w pojeździe, jeśli będą one mieć zbyt mało bieżnika albo przekroczą pewien wiek, to trzeba je wymienić najszybciej jak się da. Specjaliści oceniają, że opona (wymiana przebitej opony) powinna być użytkowana nie dłużej niż dwanaście lat, po tym okresie guma zaczyna tracić swoje właściwości i opona powinna być wymieniana. W niektórych sytuacjach należy jednak zmieniać opony częściej, jeżeli ktoś posiada na przykład auto terenowe, które intensywnie użytkuje w różnych warunkach, to nie powinien czekać, aż jego opony 4×4 dojdą do stanu minimalnego, bo zwyczajnie może mieć kłopoty z jeżdżeniem.

W naszej strefie klimatycznej najbardziej popularne są sezonowe opony, na zimę i lato.

Chcesz sprawdzić, co inny serwis pisze o rozpatrywanym w tym artykule zagadnieniu? Ten wpis ze strony (http://www.esoil.pl/) wyjaśni Twoje wątpliwości.

Będą się one różnić bieżnikiem i mieszanką. Opony letnie posiadają mieszankę twardą, jaka nie będzie się bardzo ścierać w czasie upałów, lecz nie będzie się ona nadawała na użytkowanie zimą, gdyż guma zbyt stwardnieje i może się ślizgać.

Opon samochodowe

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com

Za to guma w oponach zimowych jest miększa, nie twardnieje nawet na dużym mrozie, dzięki czemu zachowuje ona właściwości nawet jak jest bardzo zimno. Jeżdżenie na oponach zimowych zalecana jest w temperaturach do kilku stopni, jeśli jest cieplej następuje ich szybkie zużywanie się. Zwiększająca się ilość właścicieli decyduje się ostatnimi czasy na jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie na opony całoroczne (cały artykuł). Ich plusem jest to, że użytkuje się je przez cały sezon, bez przekładania dwa razy w roku całego kompletu. Zdania co do ich skuteczności, szczególnie zimą są bardzo różne, chociaż niektórzy twierdzą, że doskonale dają sobie radę nawet w trudnych warunkach.