Co to jest manierka i z jakiego powodu warto jej używać?

Manierka jest to niewielkie, zwykle o pojemności do 2 litrów, zatykane naczynie zrobione z twardego materiału i poświęcone do noszenia w niej napojów. Nie należy mimo to mylić jej z bukłakami, do czego nierzadko dochodzi. Używane są od dawien dawna.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Przymusowym wyposażeniem myśliwych, wojów i pasterzy od niepamiętnych okresów były manierki, jakie w nagłych sytuacjach sprawdzały się pierwszorzędnie. Na przestrzeni wypraw, wojen, każdy potrzebujący mógł zasięgnąć kapki wody, nie musząc denerwować się o odwodnienie. Bezspornie nie jest to ogromny zbiornik, ale głównie doza napoju, jakim był napełniany wystarczała, aż do momentu odnalezienia innego źródła wody.

Gdy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto (http://www.sklep.oemtuning.pl/Japan-Racing) podobne nasze serwisy, które omawiają to zagadnienie – z pewnością również Cię zafascynują.

Istnieją manierki wielorakich kształtów np. kuliste i utworzone ze szkła, drewna, skóry czy podłoży syntetycznych. Manierki zrobione z półproduktów organicznych nie przetrzymały do naszych czasów, a ich kształty znane są zaledwie z malarstwa i rzeźb. W tym momencie użytkowane są przykładnie w wojsku. Podczas wypraw lub ćwiczeń w lesie wspaniale udobruchają usta spragnionych, pomogą im prędko się napoić. Najczęściej mają kolor ciemnozielony, tak aby wpasować się w odzienie żołnierzy. Innym ich przeznaczeniem są podróże górskie, też dostępne są dla typowych tułaczy. Obecne w licznych odmianach kolorystycznych, jak również ze wzorami, np. w paski. Manierka charakteryzuje się tym, że ma korek z zatrzaskiem, jakiego nie jesteśmy zmuszeni odkręcać, aby się napoić – sprawdź ofertę. Jak najbardziej są też wersje z nakrętką, natomiast nie są one tak popularne, dlatego że istnieje ryzyko wylania się napitku. Jeśli chodzi o to, w którym miejscu możemy zakupić zbiornik, są to punkty sportowe, wojskowe i górskie. Także w internecie występuje ogromny wybór, przypuszczalnie nawet większy niż w marketach stacjonarnych. Cenowo kształtuje się to wielorako, dlatego że za w większym stopniu profesjonalny sprzęt oczywiście uiścimy więcej. Wyniesie nas to około 20-60 zł.

link

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Ekwipunek taki jak manierka sprawdzi się imponująco zarówno dla wojskowego, jak i dla podróżnika w górach. Zagwarantuje nam to, że będziemy mieli napój tuż obok, bez obawy wylania. Ceny nie są duże, a przeznaczenie szerokie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*