Co to jest manierka i z jakiego powodu warto jej używać?

Manierka jest to niewielkie, zwykle o pojemności do 2 litrów, zatykane naczynie zrobione z twardego materiału i poświęcone do noszenia w niej napojów. Nie należy mimo to mylić jej z bukłakami, do czego nierzadko dochodzi. Używane są od dawien dawna.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Przymusowym wyposażeniem myśliwych, wojów i pasterzy od niepamiętnych okresów były manierki, jakie w nagłych sytuacjach sprawdzały się pierwszorzędnie. Na przestrzeni wypraw, wojen, każdy potrzebujący mógł zasięgnąć kapki wody, nie musząc denerwować się o odwodnienie. Bezspornie nie jest to ogromny zbiornik, ale głównie doza napoju, jakim był napełniany wystarczała, aż do momentu odnalezienia innego źródła wody. Istnieją manierki wielorakich kształtów np. kuliste i utworzone ze szkła, drewna, skóry czy podłoży syntetycznych. Manierki zrobione z półproduktów organicznych nie przetrzymały do naszych czasów, a ich kształty znane są zaledwie z malarstwa i rzeźb. W tym momencie użytkowane są przykładnie w wojsku.

Jeśli zainteresował Cię opisywany artykuł, sprawdź opracowanie (https://smartblinds-shop.eu/) zamieszczone tutaj, są tam inne wiadomości, które Cię zainteresują.

Podczas wypraw lub ćwiczeń w lesie wspaniale udobruchają usta spragnionych, pomogą im prędko się napoić. Najczęściej mają kolor ciemnozielony, tak aby wpasować się w odzienie żołnierzy. Innym ich przeznaczeniem są podróże górskie, też dostępne są dla typowych tułaczy. Obecne w licznych odmianach kolorystycznych, jak również ze wzorami, np. w paski. Manierka charakteryzuje się tym, że ma korek z zatrzaskiem, jakiego nie jesteśmy zmuszeni odkręcać, aby się napoić – sprawdź ofertę. Jak najbardziej są też wersje z nakrętką, natomiast nie są one tak popularne, dlatego że istnieje ryzyko wylania się napitku. Jeśli chodzi o to, w którym miejscu możemy zakupić zbiornik, są to punkty sportowe, wojskowe i górskie. Także w internecie występuje ogromny wybór, przypuszczalnie nawet większy niż w marketach stacjonarnych. Cenowo kształtuje się to wielorako, dlatego że za w większym stopniu profesjonalny sprzęt oczywiście uiścimy więcej. Wyniesie nas to około 20-60 zł.

link

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Ekwipunek taki jak manierka sprawdzi się imponująco zarówno dla wojskowego, jak i dla podróżnika w górach.

Chciałbyś przeczytać coś równie użytecznego? Ekstra, ta strona www burgundia z pewnością okaże się dla Ciebie wartościowa, gdyż przeczytasz na niej sporo podobnych danych.

Zagwarantuje nam to, że będziemy mieli napój tuż obok, bez obawy wylania. Ceny nie są duże, a przeznaczenie szerokie.