W jaki sposób właściwie czytać oznaczenia opon?

Nie każdy ma rozeznanie w zagadnieniach powiązanych z samochodami. Na co dzień nie jest to problemem, ponieważ nie musimy wiedzieć czym np. charakteryzują się opony Continental, lecz jeśli musimy wymienić je z letnich na zimowe bądź na odwrót, mała porcja wiedzy już byłaby przydatna. Jedynie wtedy zorientujemy się, co oznaczają dotąd niewiadome dla nas oznakowania i będziemy mogli zdecydować się na odpowiednie opony.

felgi
Pierwszą istotną informacją jest data wyprodukowania opony. Znajdziemy ją z boku produktu, ale nie bądźmy zaskoczeni dziwnym formatem daty. Na oponach bowiem podaje się tydzień i rok, w którym była zrobiona. Dlatego 14 nie oznacza 14 dnia miesiąca, lecz kwiecień, natomiast 2 dalsze cyfry to rok. Zakupując opony Continental ContiWinterContact TS810S nie można nie dowiadywać się o ich rozmiar. To podstawa wyboru właściwego ogumienia oraz sposobności montażu opon. To oznakowanie znajduje się także z boku gumy, a dokładnie na jej krawędzi – trzeba mieć na względzie i na szerokość przekroju, i na wysokość profilu, a także ostatni element, czyli wielkość cali, którą ma felga – www.sportwheels.pl/product-pol-3994-Keskin-KT4-New-Racer-Felga-Aluminiowa.html – aluminiowa.

Następnie przechodzimy do dalszych oznakować. Jeśli poszukujemy opon na zimę, powinniśmy szukać produktów ze śnieżynką. Typowo na deszcz z kolei, a więc na mokre nawierzchnie, przeznaczone jest ogumienie z rysunkiem kropelek wody. Nie można też pomylić się z symbolami mówiącymi o tym, po jakiej ze stron montować oponę. Są rzecz jasna opony lewe i prawe i te informacje także znajdziemy na krawędzi ogumienia. Litera „R” zaś mówi, że jest to opona – link do strony – radialna, czyli miękka

felgi

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com

i można ją zastosować w autach osobowych.

Do pojazdów dostawczych dobiera się ogumienie oznaczone literą „C”, czyli z utwardzonymi bokami, a do maszyn rolniczych, ze znakiem „D”. Ponadto nie można nie powiedzieć o indeksie nośności, jaki wskazuje, jak duże obciążenie może wytrzymać określona opona i indeksie prędkości, wskazującym na maksymalną prędkość, do której jest dostosowane ogumienie. Oznaczenia prędkości rozpoczynają się na literce „A” i jest to najniższa prędkość, najwyższą z kolei wskazuje litera „Y”. Warto jest zaznajomić się ze szczegółową tabelą niniejszych wartości.

Mając na uwadze scharakteryzowane informacje, będziesz wiedzieć, jak przeczytać oznaczenie opon zimowych oraz o czym mówić ze sprzedawcą, który zaoferuje ci określone produkty.