Jak najlepiej można się pozbyć starego albo rozbitego samochodu, na czym polega złomowanie aut.

Każdy pojazd w pewnej chwili będzie musiał zakończyć swój żywot. Nie jest istotne, czy będzie to w wyniku zestarzenia się, czy ktoś zdecyduje się więcej do niego nie dopłacać, czy też ulegnie zniszczeniu w jakiejś stłuczce. Za każdym razem takie auto trzeba wycofać z ruchu, ale nie można tego zrobić tak, jak się będzie chciało, ponieważ obowiązują w tym zakresie pewne regulacje.

Auto na złomowisku

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze do niedawna ludzie zwyczajnie rozmontowywali taki pojazd na fragmenty, co można było to sprzedali, a reszta lądowała gdzieś na wysypisku śmieci albo w lesie. Dziś jedynym w pełni legalnym sposobem będzie złomowanie pojazdów (sprawdź tutaj), po prostu taki samochód trzeba oddać do jednego z punktów zajmujących się tego typu usługami. Regulacje takie mają na celu w pierwszej kolejności ochronę środowiska. Samochody mają sporo różnych elementów i płynów, jakich demontaż w domowych warunkach mógłby poważnie zanieczyścić środowisko. Profesjonalne stacje złomujące mają do tego właściwe wyposażenie i przeszkolonych pracowników, przez co demontaż zostanie wykonany całkowicie bezpiecznie.

Złom na lawecie

Autor: spatz_2011
Źródło: http://www.flickr.com

Przekazanie auta na auto (wentylatory chłodnicy) złom (więcej na stronie) wiąże się dla właściciela z wypełnieniem kilku formalności. Na szczęście w większości przypadków złomowanie pojazdów (źródło artykułu) sprowadzi się do zadzwonienia do firmy zajmującej się złomowaniem i przekazania dokumentów samochodu. Po auto będzie wysłana laweta, zostanie on po prostu na nią wciągnięty i przewieziony na miejsce rozbiórki. Z pewnością do tej operacji konieczny jest dowód rejestracyjny a także umowa zakupu. Jeżeli dywaniki bagażnikowe zarejestrowany został jako firmowy, do oprócz wcześniej wymienionych dokumentów będzie trzeba dowieźć wszystkie dokumenty rejestracyjne. Po odebraniu samochodu przez firmę zajmującą się złomowaniem właściciel dostanie komplet dokumentów potwierdzających wycofanie samochodu z użytku, i w oparciu o to będzie mógł wyrejestrować pojazd i zakończyć opłacanie ubezpieczenia OC. Należy być świadomym faktu, że zanim się tego nie zrobi, to bez względu na stan techniczny pojazd będzie traktowany jak jeżdżący.