Jakie warunki są istotne przy wybieraniu opon?

Podczas trudnych warunków atmosferycznych czy na gwałtownych zakrętach najważniejsza dla auta jest przyczepność. Jest kilka warunków, które wpływają na ten parametr jazdy. Warunek, na który kierujący wpływu nie mają to stan dróg. O resztę jednak prosto zadbać – właściwe ustawienie geometrii kół, dopasowanie prędkości do warunków jazdy oraz przede wszystkim – dobrej jakości opony samochodowe.

opony od pirelli

Autor: Autoweek USA
Źródło: http://www.flickr.com
Opony stanowią przekładnię między napędem auta a drogą, więc wywierany jest na nie wielki wpływ, jaki ogumienie powinno wytrzymać. Ponadto trzeba pamiętać, że żaden samochód nie osiągnie maksimum swoich możliwości na zużytych oponach – dlatego warto inwestować w dobre ogumienie.

opony zimowe

Autor: Larry Pieniazek
Źródło: http://www.flickr.com


Na jeden sezon czy na kilka?

Sporą liczbę właścicieli samochodów dręczy pytanie, czy lepiej nabyć dwa komplety opon: na lato i na zimę, czy jeden całoroczny zestaw. Dużo bezpieczną opcją jest zakup opon na jeden sezon, które są bardziej przygotowane do warunków panujących w wybranej porze roku i gwarantują dzięki temu wyższy poziom przyczepności. Najlepiej kupować markowe opony, pirelli jest jednym z najbardziej znanych producentów opon, opony tego producenta są polecane posiadaczom samochodów na całym świecie przez liczną grupę ekspertów. W Polsce również produkuje się wysokogatunkowe opony, na naszym rynku jest kilku polecanych producentów. Jednym z nich jest marka Kormoran, której opony można znaleźć wyszukując w internecie frazę „opony kormoran”. opony (patrz szczegóły)

Dodatkowe elementy do opon

Powinno się być przygotowanym na różne ekstremalne przypadki, w bagażniku każdego właściciela samochodu, również posiadającego markowe opony na zimę, powinny być łańcuchy na opony. Łańcuchy zapewniają przyczepność w trudnych warunkach, jak na przykład na oblodzonej jezdni. Kierowcy, którzy lubią, by ich samochód lśnił powinni zainteresować się tzw. dressingami do opon, tj. różnego typu chemicznymi środkami czyszczącymi oraz pielęgnującymi ogumienie. Efektownie prezentującym się gadżetem, pożądanym przez każdego kierowcę są również felgi stalowe (www) czy aluminiowe (patrz). Ponadto, że stanowią one elegancki dodatek, pełnią funkcję ochronną dużo lepiej, niż plastikowe kołpaki.