Lato w górach

Zamierzasz spędzić urlop w górach? To doskonały projekt, jednak do takiej ekspedycji należy się starannie przygotować. Ogromnie istotna jest twoja forma, a także ekwipunek, który zamierzasz ze sobą zabrać. Od zawartości plecaka zależy nie jedynie twój komfort, lecz także bezpieczeństwo w trakcie górskiej ekskursji. Jakie wyposażenie zabrać ze sobą w góry, przeczytasz w tym artykule.

sprawdź

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle ważny będzie wybór plecaka na ekskursję w góry. Na pewno nie powinien być on za ogromny, w górskim terenie wszelkie zbyteczne pół kilo da ci solidnie w kość. Plecak musi posiadać dużo kieszeni wewnętrznych jak też ewentualnie zewnętrznych, a także możność przypięcia na zewnątrz ponadplanowego oprzyrządowania. Dobierz plecak dość wąski (użyteczny w skalnym terenie), dwukomorowy (łatwiej się wówczas dostać do cięższych rzeczy, umieszczonych w dole), koniecznie wyekwipowany w pokrowiec zabezpieczający i dobrany do twojej sylwetki.

Jeżeli chciałbyś wyciągnąć więcej na interesujący Cię temat, na pewno będzie przydatna bieżąca publikacja (http://jk-busczesci.pl/category/man-27). Zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny, tam zgłębisz swe wykształcenie.

Plecak musi posiadać pasek biodrowy, a bardzo korzystny byłby też pas piersiowy.

Nawet jeśli masz zamiar nocować w schronisku, musisz być nastawiony na to, że mogą być one przepełnione i wypadnie ci drzemać w warunkach całkiem spartańskich – pod stolikiem w jadalni lub na podeście schodów, a być może nawet na łączce obok schroniska. Musisz być na to gotowy. Dlatego weź z sobą karimatę, najlepiej dwuwarstwową oraz ochronioną od spodu folią termiczną. Obowiązkowy jest również śpiwór. Najnowocześniejsze śpiwory są leciutkie, ważą około kilograma, a posiadają niezwykle dobre parametry termiczne.

W górach

Autor: Matt Kowal
Źródło: http://www.flickr.com

Konieczny jest zestaw profesjonalnych map i kompas. Najlepiej wyekwipować się w mapnik, wtenczas nawet podczas kiepskiej aury bez problemu zdołamy przeglądać mapę. Laminowane mapy są niezłe, jednakże w czasie uporczywego opadu w końcu wilgoć dostaje się pod warstwę osłonową i uszkadza mapkę. Dobrze jest wziąć z sobą kije trekkingowe, upraszczają one poruszanie się po górskich drożynach.

Jednak najważniejsze będą buty – mocne, wodoszczelne, za kostkę (dzięki temu unikniesz kontuzji) oraz z podeszwą o niezłym protektorze, aby nie ślizgały się na błocie.

Współcześnie wszystkie niezbędne akcesoria można kupić nie opuszczając domu, starczy w przeglądarce wbić wyrażenie: sklep turystyczny warszawa.