Na ile istotne są oznaczenia opon w przypadku eksploatacji auta?

Podczas korzystania z różnego rodzaju pojazdów zwykle najwięcej uwagi poświęca się takim kwestiom, jak wygląd karoserii, sprawność silnika, rozwijana prędkość czy wyposażenie wnętrza. Gros kierowców dopiero na kolejnym miejscu pamięta o należytym doborze opon do posiadanego pojazdu. Może się wydawać to kwestią poboczną, gdyż o ile opona nie jest dziurawa, jakoś można na niej jeździć. Jednak jest to nader krótkowzroczne rozumowanie.

Podstawową kwestią są oznaczenia opon, jakie producenci opon umieszczają na takich produktach . Powinno się do nich bezwzględnie stosować, ponieważ przekazują one konkretne informacje dotyczące charakterystyki danej opony. Ich poznanie pozwala na prawidłową eksploatację opon, może również uchronić nas od kolizji czy innych kłopotów, choćby przy zakupie opon z drugiej ręki.

opony rolnicze

Autor: Steven Lilley
Źródło: http://www.flickr.com

Na oponach znajdziemy np. symbole dotyczące rozmiarów czy maksymalnego ciśnienia.

Zajmujący materiał? Jeśli tak uważasz, to równie wciągające zagadnienia przeczytasz również we wpisie, który jest tu.

Inną ważną kwestią w temacie opon jest ich rodzaj. Na dzisiejszym rynku jest naprawdę szeroki wybór właśnie dlatego, że konkretne odmiany opon przewidziano do pracy w specyficznych warunkach. Warunki te to oczywiście m.in. kwestie pogodowe – osobne wersje opon są sprzedawane do jazdy latem i zimą.

Następny podział obejmuje klasyfikację pod kątem zastosowania pojazdów. Wytwórcy zalecają inne opony dla standardowych aut miejskich oraz transportowych, inną specyfikę posiadają także opony rolnicze, w które wyposażane są różnorakie maszyny spotykane w gospodarstwach. Poszczególne odmiany tych opon wyróżniają się konstrukcją i składem, dzięki temu są lepiej przystosowane do wykonania stawianych przed nimi zadań. Podobna specjalizacja obejmuje również opony vredestein przeznaczone do jazdy po drogach miejskich oraz opony terenowe, jakie przewidziano na najtrudniejsze trasy.

opona

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Generalnie, odpowiedzialny kierowca powinien poświęcać ogumieniu do swojego pojazdu naprawdę dużo uwagi. Dzięki temu zyskuje przede wszystkim pełniejsze bezpieczeństwo. Z pewnością wtedy wzrasta też satysfakcja oraz efektywność przy korzystaniu z pojazdu, mniej kłopotliwa będzie też jego ogólna eksploatacja. Odpowiedni wybór samych opon zwiększy także i ich trwałość. To wszystko zaś łatwo możemy przełożyć na konkretne pieniądze.