Instrumenty, które możesz kupić przez internet

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięk powstaje poprzez wibracje powietrza zamkniętego w komory rezonansowej. Potoczny podział określa aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, na przykład klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których ciekawym przykładem są melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Zostały zaklasyfikowane do tej samej gromady co saksofon. Klarnety rozróżnia się pod kątem tzw. stopliwości, czyli zdolności komponowania się odcienia dźwięku konkretnego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów orkiestry.

Klarnet jest zbudowany z okrągłej, drewnianej rurki z otworami zamykanymi klapkami i podzielony jest na pięć elementów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny i czara głosowa. Trzyma się je i przenosi w futerale oddzielnie i łączy razem tylko przed koncertem. Klarnety docelowo wcielono w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. Obecnie popularne są zwłaszcza pośród klasyków jazzowych a także w muzyce ludowej.

Oboje zalicza się do identycznej grupy, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, lekko rozszerzone rury zakończone lejkowatym wylotem. Otworki również zatykane są klapamis. Oboje pojawiły się od XVIIw. i do dziś są popularnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają przeważnie stosowane we fragmentach solowych, równie chętnie sięga się po nie układając muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, przypisanymi do grupy rogów i podobnymi do trąbki. Stworzono je poprzez modyfikację dawnego rogu pocztowego a we obecnej postaci były znane od początków XIXw. Dziś kornety wykorzystywane bywają zwłaszcza w orkiestrach dętych. Cenią je sobie też wykonawcy jazzowi. Ciekawymi instrumentami są także melodyki. Nazywa się je też melodyjkami lub harmonijkami klawiszowymi. To małe instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Miewają najczęściej koło 20-35 przycisków i ustnik. Grają podobnie jak klasyczna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie porównaj najlepsze ceny na naszej stronie: dobre trąbki.