Jak działać, gdy nasze auto jest przeznaczony tylko na złom? Jakie czynności trzeba podjąć?

Od momentu, gdy Polska weszła do UE nastąpił dosyć szybki napływ aut używanych z krajów Europy Zachodniej, szczególnie z Niemiec. Większość tego typu sprowadzanych aut to wiekowe maszyny, jakie mają po 10, 15 czy 20 lat, tak więc większość z nich po niedługim okresie powinniśmy zezłomować. Jak tego dokonać? Jak nasze auto nie jest odpowiedni do użytku to jesteśmy zmuszeni je zezłomować.

złomowane auto

Autor: Koziro Hasegawa
Źródło: http://www.flickr.com
W każdym ośrodku miejskim znajdziemy takie miejsca, w których możemy zezłomować auto. Trzeba ich poszukiwać pod taką nazwą jak auto (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/czesci-myjek-techkar/wlaczniki-myjek-techkar,2,3541) złom Lublin czy kasacja samochodów Warszawa. Złomowanie jest niezwykle istotne, bo jeśli tak nie zrobimy, to nie będziemy mogli takiego auta wyrejestrować. Jednocześnie nie warto sprzedawać auta na części warsztatom, które reklamują się online czy w prasie. Tego rodzaju firmy nie posiadają koniecznych zezwoleń do prowadzenia takich zadań.

Dość często tak jest, iż chcąc pozbyć się trudności ze złomowaniem auto odsprzedawane jest za dwieście-czterysta zł podstawionej przez taki serwis osobie, która teoretycznie może przejąć na siebie te powinności. W praktyce jednakowoż wychodzi na to, że jest całkowicie odmiennie, gdyż nowy właściciel nie jest w stanie wyrejestrować samochodu, gdyż go nie utrzymuje, a także nie opłaca za niego składek OC. W jakiego rodzaju miejsce więc faktycznie najlepiej oddać auto? Samochód dostarczyć należy do punktu zbierania pojazdów, typu złomowanie samochodów Poznań, która działa na podstawie właściwego zezwolenia starosty lub do stacji demontażu, która działa za potwierdzeniem wojewody.

Za odebranie auta firma, która złomuje samochody nie powinna pobierać żadnej opłaty, chyba że samochód jest niekompletny i waży o dziesięć procent mniej niż może wskazywać na to waga, jaka znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Wówczas jesteśmy w stanie pobrać opłatę w wysokości dziesięciu złotych za każdy kilogram, którego brakuje. W tego typu sytuacji należy przygotować się na tą opłatę. Nie jest ona na szczęście zbyt wielka, więc w momencie, jak trzeba będzie ją ponieść będziemy mogli wywiązać się z takiego zadania. Podsumowując powinniśmy powiedzieć, że zezłomowanie to bardzo ważny proces, jaki należy przeprowadzić jak najbardziej profesjonalnie, żeby nie było niepotrzebnych kłopotów prawnych.