Opony letnie i zimowe – informacje dla kupujących

„Zima znów zaskoczyła drogowców” narzekają rok rocznie Polacy, jednak coraz częściej mróz dziwi nie speców od utrzymania dróg a samych kierowców. Ostre zimy odeszły już w niepamięć, jednak minusowa temperatura i śliska nawierzchnia stale są przyczyną dużej ilości kolizji. Podczas zmieniających się warunków atmosferycznych jedną z najważniejszych spraw jest właściwy dobór opon.

opona

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo ludzi jeździ na oponach zimowych cały rok, co jest wielkim błędem, a przede wszystkim może być bardzo niebezpieczne. Opony zimowe zrobione są z innego rodzaju gumy i w odróżnieniu od opon letnich mizernie radzą sobie na wyboistych lub nagrzanych drogach. Niestety wymiana opon i mechanik muszą być niezmiennym punktem w kalendarzu każdego kierowcy; doczytaj tutaj. O zagrożeniach wynikających z posiadania letnich opon przy minusowych temperaturach nie warto wiele pisać, wystarczy wjechać na drogę po niedużych opadach śniegu i zauważyć tańczące samochody, które czeka nie tylko wymiana opon, ale i wizyta u specjalisty typu mechanik. Naprawa samochodów nie kosztuje kilku groszy warto więc nabyć opony (Opony do wózków widłowych) odpowiedniej jakości i zgodnie z kalendarzem odwiedzać mechanika. Nie ma nic gorszego niż łysa opona na śliskiej drodze. Kierowcy takich samochodów nie są w stanie zapanować nad swoim pojazdem. Faktem jest stwierdzenie, że my Polacy powinniśmy bardziej dbać o swoje środki transportu, a tym samym o samych siebie. Naprawa samochodów to duży wydatek, jednak z pewnością przekraczają go go koszty ewentualnego leczenia, rehabilitacji czy niepełnosprawności. Ostatnia nowelizacja kodeksu drogowego bardzo zaostrzyła kryteria wydawania prawa jazdy, jednakże problemem pozostają stare modele samochodów na polskich drogach. Poza tym sam egzamin na prawo jazdy mógłby być ulepszony. Interesującym rozwiązaniem jest wariant skandynawski, w którym młodzi adepci jazdy samochodem zdają podwójny test – pierwszy latem na suchej nawierzchni, drugi w czasie zimy podczas silnych północnych mrozów. W ten sposób kursanci mają możliwość zdobycia i przećwiczenia umiejętności jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Ilu młodych polskich kierowców ma pojęcie co zrobić podczas poślizgu – na pewno niewielu. Do skandynawskich rozwiązań jeszcze nam daleko, dlatego warto zaopatrzyć swoje cztery koła we właściwe opony.

opony zimowe

Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Mieszkańcy krajów zachodniej Europy mogą pozwolić sobie na komfort poruszania się na oponach całorocznych. Po pierwsze mają świetnie utrzymane drogi, po drugie warunki klimatyczne są dla nich raczej łaskawy (poza kilkoma wyjątkami). Nas pogoda nie rozpieszcza, z jednej strony ma to swoje zalety, ponieważ mamy świadomość jak radzić sobie z przeszkodami, z drugiej nie powinniśmy przeceniać samych siebie, a mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo na ulicy.