W jaki sposób dobrze jest zakupić części do samochodu? O jakich rzeczach najbardziej trzeba pamiętać, które kwestie są najważniejsze?

Wiele ludzi nie do końca o tym wie, ale zakup części do auta to całkiem innego rodzaju kwestia niż zakup przedmiotów codziennego użytku. Podczas wyboru takich części koniecznie należy zwrócić uwagę nie jedynie na cenę, lecz także na to, czy dany element będzie dopasowany do naszego samochodu.

Z pewnością wiele osób się zastanawia, czy wyboru dokonać samemu, jest to bardzo uzasadnione pytanie. Oddając auto w ręce mechanika, w dużej większości sytuacji trzeba mu zaufać oraz zlecić kupno części, jak tylna belka Peugeot 206 – ciekawa strona. Taki fachowiec ma całkiem duże upusty w sklepach z częściami do samochodu, tak więc w wielu sytuacjach może się zdarzyć, iż nawet po doliczeniu marży, jego cena i tak będzie bardziej korzystna aniżeli w hurtowni. Kolejnym plusem tego typu decyzji jest fakt, iż to faktycznie on powinien dobrać pasującą część do naszego pojazdu.

auto

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, w niektórych sytuacjach decyzję chcielibyśmy podjąć osobiście, musimy się jednak liczyć z tym, że jeśli dostarczymy części do mechanika, jak na przykład tylna belka, to cena robocizny z pewnością trochę się zwiększy. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, najlepiej osobiście dokonać wymiany takiego wadliwego elementu. Wybranie odpowiedniej części części ciężarowe najlepiej rozpocząć od sięgnięcia po dowód rejestracyjny. To w tym miejscu znajdują się informacje, jakie będą przydadzą się jeśli chodzi o wybór najważniejszych części dla różnych rodzajów aut. Ważnych jest wiele informacji, jak rodzaj pojazdu, model pojazdu czy nawet typ nadwozia. Gdy już mamy wszystkie potrzebne informacje na temat pojazdu, można rozpocząć szukanie części.

Doczytaj:

Pierwszą z możliwości jest wykonanie telefonu do autoryzowanej stacji obsługi, która dzięki zidentyfikowania pojazdu na podstawie kodu VIN będzie w stanie dopasować właściwą część do naszego auta, a także poda nam numer OEM. Gdy będziemy już mieli ten numer, to pozostaje nam wybranie części, jakiej stosunek jakości do ceny wygląda najlepiej. Przy wybieraniu części samochodowych trzeba zwrócić uwagę, gdzie zostały zrobione, jak też czy są oryginalne, zaś w przypadku zamienników, czy ten konkretny producent ma pozytywne opinie.