Czy opłaca się korzystać z leasingu? Czemu tak dużo osób z tego korzysta? Jakie mamy największe zalety?

Leasing samochodowy to z pewnością jedna z popularniejszych form finansowania auta firmowego. Warto powiedzieć, że w ostatnich latach ponad siedemdziesiąt procent właścicieli firm pozyskało firmowy pojazd w ten właśnie sposób. Można to porównać do tego, że jedynie co dziesiąty właściciel przedsiębiorstwa zakupił auto służbowe dzięki zaciągniętemu kredytowi. To właśnie pokazuje, jak leasing zyskał na popularności.

Auto

Autor: jeremyg3030
Źródło: http://www.flickr.com
Czym tak naprawdę jest leasing? W polskim prawie to jest umowa nazwana, czyli płatne używanie przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. Powinno się to odbywać w wyznaczonym czasie i na określonych warunkach. W zdefiniowanym przypadku przedmiotem jest każdy typ auta, przykładowo leasing mercedes, auto osobowe, ciężarowe czy dostawcze. Leasingobiorcą jest osoba prywatna lub przedsiębiorca.

Źródło artykułu:

Takie usługi leasingu świadczy najczęściej wyspecjalizowana w takim temacie firma, jaka w umowie jest określana jako leasingodawca. Jeśli chodzi o leasing, to można wyróżnić dwie jego formy, to znaczy operacyjny i finansowy.

Zanim wyłączysz ten komputer, przeanalizuj jeszcze jedną informację, gdyż naprawdę zalecam te informacje (https://www.akumulator24.com.pl/akumulatory.html), dlatego że ma ono niesamowicie cenne wiadomości.

Tak właściwie różnią się one kwestiami podatkowymi. W tym pierwszym samochód to część majątku leasingodawcy, jaki może przeprowadzać odpisy amortyzacyjne. W tym drugim typu zaś wpisuje się go do majątku leasingobiorcy. W ten sposób więc przedsiębiorca inaczej musi rozliczyć koszty uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o leasing finansowy możemy zaliczyć do nich inaczej zwane odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od raty leasingowej, podczas gdy w operacyjnym, opłatę początkową jak i całość comiesięcznej opłaty.

W ten sam sposób różne firmy są w stanie ustalać w inny sposób warunki spłacania leasingu, z tego też powodu bardziej opłaca się leasing 0%. Dość istotną różnicą, która najczęściej decyduje o wyborze leasingu operacyjnego jest odmienny sposób naliczania podatku VAT. Leasing finansowy bowiem zmusza na do opłacenia VAT w całej kwocie, często podczas pierwszej płatności, zaś operacyjny z każdą kolejną ratą. Tak więc trzeba o tym pamiętać, gdy zastanawiamy się nad leasingiem. Dobrze jest bowiem skorzystać z leasing premium niż starać się szukać innego rodzaju alternatywnych opcji. Decyzja należy do tego kto jest zainteresowany powyższym tematem. Jedno jest pewne, jeśli chodzi o leasing, to nie trzeba posiadać w momencie odbioru samochodu całej potrzebnej kwoty, jaką normalnie musielibyśmy wpłacić. I to jest niewątpliwy duży plus.

Źródło artykułu: