Czy opłacalny jest długoterminowy wynajem auta? Czy może dobrze jest skorzystać z leasingu? Poznaj korzyści i wady obu opcji

Wynajem na długi termin aut jest dość popularny w krajach zachodnich, zaś Polsce też coraz częściej słyszy się o leasingu auta. Jednak czy takie dwa pojęcia są tym samym? Co różni leasing od takiego wynajmu i co będzie lepsze?

Wynajem długoterminowy samochodów to płatne korzystanie z auta na dłuższy okres czasu. Najemca więc deklaruje się płacić co miesiąc ustaloną kwotę za możliwość korzystania z samochodu. Dokładny zakres czasowy jak również inne niezbędne informacje reguluje umowa, jaka zawarta jest między klientem a firmą, która udostępnia auto. Najczęściej podczas zawierania takiej umowy, stawki będą lepsze dla klienta, jaki decyduje się na używanie auta w dłuższej perspektywie.

auto

Autor: GPS 56
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością będą korzystniejsze aniżeli dla klienta, który wynajmuje samochód na kilka dni. W czasie korzystania z auta, w czasie trwania takiej umowy, najczęściej wypożyczalnia jest zobowiązana do przestrzegania kilku kwestii. Pierwsza z nich to ciągła opieka nad pojazdem. Znaczy to, iż na przykład zmiana ogumienia na zimowe, niezbędny przegląd jak i serwis samochodu znajduje się po stronie firmy, która udostępnia auto. Jakaś awaria i mająca z nią związek naprawa, także jest po stronie, która udostępnia pojazd. Można wymienić również kolejne kwestie, dajmy na to ubezpieczenie samochodu albo organizacja pojazdu zastępczego w razie wypadku. We wszystkich takich sprawach firma, która świadczy wynajem długoterminowy samochodów zobowiązana jest do takiej usługi – sprawdź tę firmę. Wynajęcie pojazdu na długi termin jest mniej kosztowną alternatywą wobec leasingu. Dzięki temu ma wciąż większe grono zwolenników w Polsce. Z pewnością jest to coraz popularniejsza forma użytkowania samochodu w firmach, w jakich auto to narzędzie pracy.

Ma się rozumieć, iż jeśli auto jest intensywnie eksploatowane, to wymaga okresowej wymiany. Dlatego też, tańszy niż leasing wynajem na długi termin, doskonale się sprawdza w tego typu firmach, w jakich auto stale powinno być sprawne. Koszty takiego wynajmu zależą od kilku rzeczy.

Prezentowany artykuł jest bardzo zajmujący? Jeżeli tak, to sprawdź również pozostałe polecane treści, gdyż wydają się być równie interesujące oraz pochłoną Cię zupełnie.

Przede wszystkim, od tego o czym była mowa wcześniej, czyli im dłuższy okres wynajmu, tym jest to bardziej korzystne. Kolejnym czynnikiem będzie tu klasa auta, czym lepsza, tym więcej zapłacimy. Ważna jest też tak zwana kilometrówka, czyli im mniejszy limit będzie ustalony, tym cena będzie bardziej atrakcyjna.