Coś dla osób kochających alkohol, czyli w jakich naczyniach serwować rozmaite rodzaje drinków

Nawet najpiękniej nakryty stół wiele straci ze swojego idealnego wyglądu, kiedy ustawimy na nim alkohol w najzwyklejszej butelce. Taka pospolita butelka będzie stanowiła zbyt duży kontrast dla pięknej zastawy. Dobrze jest więc zastanowić się, czy nie korzystniej będzie przelać alkohol do karafki.

Wybór karafek jest bardzo duży. Znajdują się wśród nich zarówno karafki do wina, jak również karafki , które przeznaczone są do serwowania przyrządzanych własnoręcznie nalewek, wódek, brandy czy whisky. Mają one przeróżne kształty, nie tylko owalne, ale także kwadratowe. Znajdują się wśród nich zarówno banalnie proste karafki , które zrobiono ze zwykłego szkła, jak również i takie, które wyprodukowane zostały z kryształu.

dobre wino

Autor: Council of Presidents
Źródło: http://www.flickr.com

Karafki do wina służą do podawania wina czerwonego. Podejmując decyzję o ich kupnie, pamiętajmy, aby zwrócić dużą uwagę na kształt ich dna – . Do wina polecane są karafki, które mają szerokie dno. Taki kształt dna zapewnia silniejsze dotlenienie wina i pozwala silniej uwolnić jego aromat. Oprócz karafek , które przeznaczone są do wina w sklepach jest zaskakująco szeroki wybór karafek do wody oraz likierów. W karafkach przeznaczonych na wodę bez oporów możemy podać także wina białe. Bardzo dużo alkoholi wytrąca na spodzie butelki osad. Jeśli więc podajemy go w karafce, to powinniśmy przelewać go niezwykle ostrożnie, tak, aby osad nie wypłynął z butelki. Zasady savoir-vivre mówią, że, podając markowy alkohol, oryginalną butelkę umieszczamy na oddzielnym stoliku. Powinni pamiętać o tym ci, którzy pragną być postrzegani za znawców alkoholu.

Karafki do whisky powinny mieć kwadratową podstawę. Są one przeznaczone tylko i wyłącznie do whisky. Bardzo często sprzedaje się je razem ze szklankami do serwowania tego wybitnie męskiego trunku. Szklanki do whisky (zobacz: blended whisky) są niskie, ich cechą wyróżniającą je jest grube dno. Sprawdź ofertę: zobacz więcej

Szklanki do whisky mogą być wykorzystywane nie tylko do podawania whisky, ale także do innych rodzajów alkoholu pod warunkiem, że podaje się go z kostkami lodu. Tradycyjne szklanki, w których podaje się whisky posiadają nawet swoją nazwę. Określane są jako Old Fashion Glass. Pojemność szklanek do whisky jest różnorodna, waha się od 170 do 280 mililitrów. Na sklepowych półkach spotkamy także szklanki o odrobinę większej, wynoszącej 300 mililitrów pojemności. Nadają się one do serwowania napoi bez dodatku alkoholu. Cieszą się one bardzo dużą popularnością.