Sklep z oponami

Dopasowanie właściwych opon do warunków atmosferycznych i pory roku to nie wszystko. Przy nabywaniu ogumienia niezwykle istotne jest również dopasowanie parametrów opony zalecanych dla posiadanego samochodu. Ważnymi parametrami są tutaj nie tylko rozmiar opony, jej forma, mieszanka gumy z jakiej została wykonana, ale również indeksy nośności oraz prędkości. Wszelkie te wartości można odczytać bezpośrednio z opony. Ogumienie warto nabywać samodzielnie, w sieci bowiem sprzedawcy bardzo rzadko podają te wszystkie dane.

opony samochodowe

Autor: Greg Gjerdingen
Źródło: http://www.flickr.com
Jak czytać wartości?
W ofercie punktów sprzedających opony można czasem spotkać się z przykładowym symbolem „opony 195 65 15”. Jest to określenie kategorii opony – odwiedź stronę – w oparciu o rozmiar. Pierwsza cyfra określa w tej sytuacji szerokość opony wyrażoną za pomocą milimetrów. Kolejna wartość jest wyrażonym w procentach stosunkiem wysokości bocznej części opony do jej szerokości, którą powszechnie nazywa się profilem opony. Trzecia wartość wyraża średnicę koła w calach. Znając te wszystkie dane można dokonać zakupu najbardziej właściwej wielkością opony. Część opon różni się od siebie tylko jednym parametrem. Jeśli samochód (sprawdź także producent zestawów naprawczych) ma mniejszą felgę i wymaga węższej opony, właściwe produkty można znaleźć pod określeniem „opony 185 65 14”.

Pozostałe parametry
Dla niestandardowych samochodów o większej masie, niezwykle znaczącym czynnikiem jest tzw. indeks nośności. Niektóre opony są wytrzymalsze od pozostałych i pozwalają na transportowanie cięższych ładunków, niż przy typowych oponach. Zazwyczaj jednak indeks ten będzie jednakowy dla każdego standardowego typu opony o tym samym rozmiarze. Zależy on bowiem w dużeym stopniu od wielkości opony. Posiadacze samochodów sportowych, przy wyborze ogumienia powinni przywiązywać wagę do indeksu prędkości.

Mówi on o maksymalnej prędkości, przy jakiej auto może przewozić ustalone obciążenie. Indeks ten jest określany literami alfabetu, do każdej litery dopasowana jest maksymalna dozwolona prędkość, tabelę wartości indeksu można bez problemu odszukać na stronach internetowych. Nie można jednak sugerować się średnią prędkością samochodu, idealna wartość tego indeksu dla wszystkich samochodów jest w instrukcji obsługi auta.