Roztocze – bajkowe obszary na rodzinne wakacje

Roztocze to rejon położony na pograniczu Polski i Ukrainy i cechujący się wyjątkowo urozmaiconą rzeźbą terenu. Znakomicie współgrają tutaj ze sobą łagodne wzniesienia, cudowne parowy i jary, piękne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Pośród ślicznego pejzażu świetnie prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.

oferta domków letniskowych w bieszcadach

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Miastem stołecznym Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i popularnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z XVI w. oraz Arsenał.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary mieszczą się w środkowej części rejonu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Początkiem Parku był zwierzyniec stworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – znanego miłośnika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się również staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Nieopodal Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu mniej więcej 80 gatunków ptaków oraz bardzo dużo rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to też miejsce, gdzie swój dom odnalazły koniki polskie – rasa powstała w wyniku skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Entuzjaści cudownych panoram powinni pójść na Bukowa Górę, skąd roztacza się cudowny pejzaż złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Wyjątkowo atrakcyjnym i uroczym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca dziś Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie atrakcyjne w czerwcu, gdy odbywają się w nim rozmaitego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Istotnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany wszystkim z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn charakteryzuje się pięknym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz.

Masz przeświadczenie, że zbliżone posty rozjaśniają Ci dokładniej tę kwestię? Jeśli tak sądzisz, zobacz w tekście (http://www.horyzont.net.pl/wycieczki-szkolne/) inny tego typu punkt widzenia.

Nie mogło tu jak najbardziej zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nadal brzmi w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i XVII-wieczna renesansowa synagoga. Trzeba wspomnieć, iż w okolicach miasteczka stworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje mnóstwo przepięknych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega bajeczny szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można kompletnie poznać krasę okolicy.

Znaczną atrakcją przyrodniczą jest też rezerwat Szum, na terenie, którego znajduje się dolina potoku Szum z uroczymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji warto wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Warty uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Miłośnicy piwka powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście trzeba zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Miłośnicy podróży po Polsce z pewnością zaciekawią się ofertą wczasów w Bieszczadach – przejdź do strony.