Z jakiego powodu bierzemy się za tuning swojego ukochanego auta?

Podstawowym powodem, dla którego robimy tuning swojego samochodu jest pragnienie polepszenia jego właściwości jezdnych oraz parametrów technicznych. Ale są także posiadacze pojazdów, którym dodatkowo zależy również na zmianie jego wyglądu i podniesieniu komfortu jazdy. To właśnie dlatego w przypadku tuningu mówi się albo o tuningu mechanicznym, albo o tuningu optycznym.

Tuning Audi A4 B5 może z powodzeniem mieć charakter mechaniczny, jak i optyczny. W tym pierwszym przypadku tuning Audi A4 B5 będzie polegał przed wszystkim na wymianie silnika – zobacz. Można zdecydować się na silnik 1,9 TDI quatro. Za sprawą tego wyraźnie zwiększy się moc naszego auta. Są także posiadacze pojazdów, którym zależy nie tylko na poprawie mocy silnika, ale również na tym, aby ograniczyć zużycie paliwa. To właśnie te osoby stawiają na eco tuning, więcej . Wspomniany eco tuning pozwala radować się większą mocą i wyraźnie mniejszym kosztem eksploatacji samochodu w efekcie zmniejszenia się zużycia paliwa. Tego rodzaju tuning powoduje równocześnie, że samochód w mniejszym stopniu zanieczyszcza powietrze, ponieważ przy spalaniu paliwa tworzona jest mniejsza ilość spalin.

stuningowany samochód

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com

Pomiędzy tuningiem mechanicznym a optycznym są wyraźnie różnice. Ten drugi zdaniem osób, które go stosują ma poprawiać wygląd samochodu. Stąd bardzo często zamieniają oni tłumik wstawiony przez producenta samochodu na tłumik sportowy czy zamieniają felgi (felgi aluminiowe 16) na alufelgi. Bardzo często niektórzy decydują się na używanie szerszych opon niż te, które powinny być wykorzystywane zgodnie z tym, co zaleca producent. Jeżeli tuning optyczny nie zostanie przeprowadzony razem z mechanicznym to może się okazać, że po jego wykonaniu spadnie osiąg samochodu, czy też pogorszeniu ulegnie komfort jazdy. Nie wszystkie więc zmiany, które określane są mianem tuningu tak naprawdę wykonywane są w celu zwiększenia możliwej prędkości samochodu czy mocy silnika.

Decydując się na tuning S-Performance – (chiptuning) o charakterze mechanicznym, powinno się zawsze jego przeprowadzenie zlecić wykwalifikowanemu fachowcowi. Jeżeli jego określone elementy zostaną wykonane niewłaściwie to samochód może stać się nawet niebezpieczny w użytkowaniu. Jeśli zamierzamy wykonać tuning auta, róbmy to z głową. Wówczas tuning ma sens, a samochód nie stanowi zagrożenia.