Na czym polega wulkanizacja? Jakie są metody naprawiania opon? Co warto wiedzieć?

Opony faktycznie pojawiły się dość niedawno. Ich głównym składnikiem jest kauczuk, zaś w formie nieprzetworzonej jest dosyć twardy i dość mało elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji nabiera elastyczności, umożliwiając stworzenie opony, która spełni obecnie wymogi.

Sam proces przerabiania kauczuku za pomocą wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. Takie działanie otworzyło innym drogę do tworzenia opon, jednakowoż nie były one jeszcze tak przypasowane jak te, jakie znamy dzisiaj. Początkowo wulkanizacja polegała na podgrzewaniu kauczuku z siarką, dzisiaj zaś stosuje się różnorakie odmiany polimerów i związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych między cząsteczkami.

wymiana opon

Autor: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com

Brzmi to dosyć zawile, jednakże efektem tej reakcji chemicznej jest stworzenie surowca, bardzo często gumy, o znaczniejszej wytrzymałości na uszkodzenia i zwiększonej elastyczności. Widząc pierwsze opony można zobaczyć jak bardzo różnią się od tego, co znamy dziś. W drugiej połowie 19 wieku rządziły dętki, i nieważne czy opony były wykorzystywane do rowerów czy pierwszych aut. Aktualnie to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, lecz obowiązuje w oponach rowerowych.

Czy wiesz, że więcej znajdziesz w linku (http://mastereducator.pl/gliwice/)? To oczywiście pokrewna tematyka, więc z pewnością też głęboko Cię zaabsorbuje.

Obecnie w oparciu o wulkanizację nie tylko wytwarza się opony, lecz również się je naprawia. Technologia ruszyła dość do przodu, tak więc powstały techniki naprawiania ogumienia przy pomocy wulkanizacji chemicznej, więcej na ten temat tu. Jednakże za pomocą takich rozwiązań nie można naprawiać wszystkich uszkodzeń.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaintrygowały Cię przeczytane wiadomości, to zapewne bieżąca wiadomość (http://www.zabudowy-samochodowe.pl/moduly-podpodlogowe/) na ów temat także Cię skusi. Przeczytaj artykuł o tym zagadnieniu.

W profesjonalnych warsztatach możemy odnaleźć maszyny i narzędzia do wulkanizacji starszą i nowszą metodą.

Pierwsza metoda wymaga większego doświadczenia, ale i specjalnych form, które umożliwiają uzyskanie pierwotnego kształtu opony. Pozwala to na naprawę opon o bocznych uszkodzeniach, które trudno naprawić chemicznym sposobem. Kolejna metoda – chemiczna, zapewnia szybką naprawę uszkodzeń punktowych, takich jak przebicie opony gwoździem lub
śrubą. Nie trzeba się obawiać, iż jedna z możliwości to wymiana opon, bo wulkanizatorzy dzięki tej metodzie mogą nam szybciej zwrócić sprawne opony, jakie będą służyć miesiącami, a czasem i latami. Jak widać więc, wulkanizacja mimo że została wynaleziona dawno temu, to dalej jest niezbyt poznana. Jednakowoż jej zalety poznać można podczas każdej wizyty u wulkanizatora.

Może Cię też zainteresować –