Gdzie wykorzystywane są obecnie elektryczne silniki, jakie są ich główne rodzaje i odmiany.

Elektryczne silniki są jednymi z najczęściej używanych urządzeń korzystających z tego medium. Tak naprawdę występują one w prawie wszystkich sprzętach AGD, w samochodach a nawet sprzęcie komputerowym, nie mówiąc już o tym, ile wykorzystuje ich przemysł. Przy pomocy silników zasila się różnego rodzaju linie produkcyjne, urządzenia oraz maszyny, i trudno aktualnie by było wyobrazić sobie nowoczesny przemysł bez nich.

więcej

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silniki elektryczne ac/dc występują w kilku podstawowych odmianach oraz bardzo dużej liczbie rozmiarów. Najmniejsze z nich występują w sprzęcie elektronicznym, na przykład typowe CD-ROMY czy DVD także zawierają w sobie niewielki silniczek.

Czy po przeczytaniu prezentowanego tekstu udało Ci się wynieść coś ciekawego? Jeśli tak, to zobacz pozostałe informacje tu (https://www.autopart.pl/akumulatory-ciezarowe-i-autobusy) – zapewne wciągną Cię kompletnie.

Z drugiej strony będą potężne silniki przemysł – https://arapneumatik.pl/k-11-zawory-kulowe -owe i kolejowe, które niekiedy ważą kilka ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Podstawowym podziałem silników elektrycznych jest rodzaj zasilania, tu rozróżnić można silniki zasilane prądem stałym i zmiennym. W zastosowaniach przemysłowych najczęściej spotykane są silniki prądu zmiennego, za to przemysł transportowy będzie częściej korzystał z drugiego rodzaju. Zobacz więcej na temat: opis.

Sama zasada działania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest niezwykle prosta. Urządzenia te składają się z dwóch głównych części, czyli stojana zawierającego elektromagnesy i wirnika mającego uzwojenia twornikowe. Elektromagnesy zlokalizowane w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne, jakie działa na wirnik powodując jego ruch obrotowy. Oczywiście przez lata badań i eksperymentów rozwinęły najróżniejsze konstrukcje silników, różniących się sporo parametrami i mające bardzo różnorodne wykorzystanie. Elektryczne silniki to urządzenia wytrzymałe, lecz od czasu do czasu niezbędne jest sprawdzenie ich działania.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego będzie obejmować przede wszystkim skontrolowanie wszystkich uzwojeń i stanu izolacji, ponieważ wszelakie przebicia mogłyby być niebezpieczne. Sprawdzany jest także poziom zużycia łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w zdecydowanej większości silników stosowanych w przemyśle i zastosowaniach domowych.