Dlaczego czujniki są tak ważne w każdym aucie, jaki mają wpływ? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W każdym pojeździe odnaleźć można mnóstwo różnych czujników. Możemy wymienić takie typy, jak czujnik temperatury powietrza oraz ciśnienia w kolektorze ssącym, lecz również czujniki położenia i przepływomierz. Każdy z nich wpływa na pracę silnika. W dzisiejszych konstrukcjach od ich wskazań jest zależne bardzo wiele, to czy dobrze przebiega praca.

Czujniki, które kontrolują pracę coraz bardziej znacznej ilości układów w pojeździe bezpośrednio mają wpływ na parametry spalania mieszanki w cylindrze. Od tego rodzaju wskazań jest zależny czas otwarcia wtryskiwaczy kąta przesuwania zapłonu, a również ewentualnej zmiany faz rozrządu. Najistotniejsze wskazania biorą się z czujników położenia wału korbowego, a także wałków rozrządu. Producenci wytwarzają dosyć często jedno lub drugie rozwiązanie i montują w silnikach czujnik Halla albo czujnik indukcyjny.

silnik

Autor: Chris F
Źródło: http://www.flickr.com

Położenie wałka kontrolowane jest za pomocą kół impulsowych, które na swym obwodzie nie posiadają jednego “zęba”, w tym miejscu koła jest przerwa, która dla czujnika jest znakiem pełnego obrotu wału. Jak oporowy czujnik temperatury nie daje sygnału do jednostki sterującej, nie można określić położenia tłoków w różnorodnych cylindrach tak więc silnik nie będzie mógł zadziałać. Oprócz danych, które pochodzą z wału korbowego i wałków rozrządu, do najbardziej właściwej pracy silnika konieczne są parametry jakie dotyczą powietrza dostarczanego do cylindrów. Sprawdzenie ilości zasysanego powietrza zachodzi w kolektorze dolotowym przy pomocy przepływomierza. Sterownik na podstawie dodatkowych danych o temperaturze zasysanego powietrza, a również cieczy chłodzącej silnika, jest w stanie regulować czas otwarcia wtryskiwaczy, co przekłada się na wartość paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej.

Taki materiał przedstawia niezwykle interesujące sprawy, więc jeśli masz ochotę poznać omawiany temat bardziej, sprawdź także to oficjalne źródło (http://zbiornikicisnieniowe.pl/).

Przykładowo, jak temperatura powietrza oraz cieczy chłodzącej jest za niska, mieszanka jest wzbogacana, by sinik poprzez lepsze obroty prędzej uzyskiwał najbardziej optymalną temperaturę pracy. Zwiększenie obrotów może być też podyktowane przy pomocy sygnału z czujnika z układu wspomagania, w chwili jak na postoju kręcimy kierownicą. Pamiętajmy o tym, a najbardziej odpowiednie czujniki zakupimy wyłącznie u autoryzowanych sprzedawców, jesteśmy w stanie tam jednocześnie dostać inny konieczny sprzęt, takiego typu pehametr lub Elektrody pH. Dzięki temu można zakupić kilka przedmiotów, które z pewnością będą pomocne w różnorodnych sytuacjach.