Buty do chodzenia po górach – o czym trzeba pamiętać, zanim zakupi się satysfakcjonujący model?

Wycieczki po górach to wielkie wyzwanie. Trzeba nie tylko być bardzo uważnym, ale także mieć znakomitą kondycję i wysokiej jakości wyposażenie. Dostępne są różne szlaki, dzięki czemu łatwiej wybrać ten, który jest dopasowany do indywidualnych wymagań oraz możliwości, a co najważniejsze – doświadczenia. Dobrze jest mierzyć siły na zamiary dla osobistego bezpieczeństwa.

góry

Autor: Forest and Kim Starr
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne znaczenie w ekwipunku osoby, która zamierza wybrać się w góry są oczywiście najlepsze buty. Zdecydowanie nie należy lekceważyć tej kwestii oraz trzeba udać się do specjalistycznego sklepu, w którym będzie można znaleźć obuwie trekkingowe. Co wziąć pod uwagę w czasie zakupów? Warto pamiętać, że buty górskie muszą być wytrzymałe, mieć grubą podeszwę, zabezpieczającą stopę przed wybojami, a jednocześnie przepuszczać powietrze, żeby stopa mogła oddychać. Świetnymi opiniami cechują się na przykład buty jednej z najbardziej cenionych marek – the north face .

O czym trzeba jeszcze pamiętać? Na wysokiej jakości butach nie można oszczędzać. To naprawdę ważne. Jeżeli znajdzie się obuwie spełniające posiadane wymagania dobrze jest na jego zakup przeznaczyć nieco wyższą kwotę, w szczególności że takie buty z pewnością będą służyły przez dłuższy czas i co najważniejsze, decydowały o bezpieczeństwie. W górach bowiem wystarczy czasami mały poślizg, nieuwaga, żeby stać się ofiarą faktycznie poważnego wypadku, który może wywierać negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Buty można próbować dopasować do pory roku.

Inne buty będą komfortowe latem, gdy warunki na szlakach nie są tak problematyczne, a jeszcze inne zimą, podczas której trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości na temat zakupu najlepszego obuwia, dobrze jest zapytać o zdanie osobę, która posiada większe doświadczenie w wycieczkach górskich oraz będzie potrafiła podpowiedzieć, na co przede wszystkim trzeba zwrócić dużą uwagę.

buty górskie

Autor: Michael Pollak
Źródło: http://www.flickr.com

Radą służą także sprzedawcy sklepu, jacy powinni mieć dużą wiedzę na temat proponowanych artykułów. Decyzja o kupnie butów w każdym przypadku powinna być dogłębnie przeanalizowana, gdy zamierza się wygodnie chodzić po górach.