Czy warto mieć pasje?

Wielu ludzi ma kłopoty z wyszukaniem sobie jakiś zajęć w wolnych chwilach. Sporo z nich niestety bierze wtedy w rękę tablet albo włącza komputer i rozpoczyna granie. Jest to najprostsze wyjście, które nie wymaga zaangażowania, ale czy najlepsze? Na przykładzie młodzieży widać, że coraz mniejsza jej ilość ma jakieś ciekawe hobby lub chce robić coś niespotykanego.

Gra sudoku

Autor: yanik_crepeau
Źródło: http://www.flickr.com
Młodzi ludzie wolą skupić się na grach komputerowych i serwisach internetowych, zaniedbując swój rozwój i kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Często również gry komputerowe stają się substytutem nauki i rozwoju, młodzi ludzie rezygnują z umysłowego wysiłku, bo przecież najprościej jest załączyć grę i zapomnieć o całym świecie.

A tak naprawdę można znaleźć tyle wspaniałych rzeczy, jakie można robić bawiąc się dobrze, a dodatkowo poszerzając swoją pamięć, koncentrację i umiejętność kojarzenia. Doskonałym przykładem na to są sudoku i inne łamigłówki (zamów interesującą rozrywkę na niepogodę – wciągające sudoku oraz łamigłówki), doskonale nadające się dla osób w każdym wieku, oraz najpopularniejsza z gier na świecie, wymagająca jednak wiele uczenia się, to znaczy szachy.

Wielu ludzi jest zdania, że nie ma żadnych zainteresowań, bo nie ma pieniędzy na to. Faktycznie, chyba każde hobby będzie wymagać niedużego nawet finansowego wkładu, ale to przeważnie jest jedynie dobra wymówka. Jeżeli ktoś będzie chciał uczyć się gry na gitarze, to oczywiście jakiś instrument będzie potrzebował, bez instrumentu raczej się nie obejdzie. Ale cała reszta zależeć już będzie od zaangażowania oraz chęci kogoś, kto się za to będzie zabierać. W internetowej sieci są do ściągnięcia najróżniejsze śpiewniki, poradniki i kursy, na niektórych wręcz serwisach są dokładne filmy pokazujące jak wykonywać dane techniki. Z tego typu dostępem do wiadomości nie ma potrzeby zapisywać się na drogie lekcje, jednak samodzielne ćwiczenie wymagać będzie sporo ciężkiej pracy i wysiłku i ciężkiej pracy. Podobnie można uczyć się innych rzeczy, takich jak na przykład taniec. Jeżeli będzie się miało znajomą osobę, która będzie również chciała się go uczyć, to można znaleźć pasja i rozrywka z jednego z serwisów, poszukać odpowiedniej muzyki i ćwiczyć, a z pewnością za jakiś czas przyjdą oczekiwane wyniki.