Do czego można wykorzystać zdjęcia z góry?

Zdjęcia lotnicze to bardzo ogólna definicja. Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna definicja określająca tę kategorię fotografii. Technicznie kwestię biorąc są to zdjęcia z powietrza uzyskane za pomocą nie tylko satelity albo aeroplanu, helikoptera ale też każdego innego instrumentu mogącego sfotografować ziemię z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Przyrządem takim może być przykładowo paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie dotyczy zakaz lotu nad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu wykorzystywany podczas fotografowania miast lub miejsc trudno dostępnych dla płatowca. Balonem da się realizować fotografie z wysokości od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny mieszczący się pod balonem sterowany jest zdalnie i może wykonywać zdjęcia z powietrza (porównaj tutaj) pod każdym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane z pomocą balonu fotografie z powodzeniem da się łączyć i tworzyć panoramy. Taka sesja zdjęciowa za pomocą latawca czy balonu helowego może trwać w jednym miejscu nawet do kilku godzin, zatem jest to znakomita metoda do fotografowania wszelakich imprez masowych.

Określenie zdjęcia (ciąg dalszy tego materiału: zobaczysz tu) lotnicze często jest stosowane zamiennie z mianem zdjęć z lotu ptaka, co może wprowadzać w błąd, bowiem ten pierwszy rodzaj zdjęć prezentuje teren pod prostym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. Tymczasem ten drugi rodzaj to zdjęcia wykonane pod skosem w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza wykonywane są w wielu zamysłach, między innymi do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

zobrazowania przewidywanych inwestycji na tle zrealizowanych już budowli, pokazują sposób ukształtowania terenu, pomagają utworzyć różne projekty. Fotografuje się w taki sposób również różne nieruchomości, dzielnice miast, domy, obiekty handlowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, dworki, nawet wykopaliska archeologiczne i wszelkie elementy krajobrazu naturalnego. Fotografie takie przydatne są podczas budowy gdyż możemy ujrzeć nie tylko działkę nabyty pod budynek ale także za pomocą zdjęć z powietrza możemy udokumentować poszczególne etapy naszej budowy. Tego typu fotografią zajmują się specjalistyczne firmy fotograficzne. Niejednokrotnie one same tworzą własne oktokoptery. Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od użytego nośnika i typu zleconego zadania.