W dzisiejszych czasach uczenie się języków innych krajów jest obowiązkowe

Na pewno opłaca się uczyć się języków obcych, choćby ze względu na fascynującą przygodę, dzięki, której poznajemy dany obszar kulturowy, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to również znacznie większa szansa na znalezienie lepszej pracy. Według rożnych badań zwiększa się w Polsce odsetek ludzi legitymujących się znajomością chociaż jednego języka. Wśród młodych zdecydowana większość osób dobrze mówi po angielsku, wśród starszych na pierwszym miejscu jest rosyjski.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te były do przewidzenia. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasie komunizmu. W szkołach niepodzielnie panował, wielu z tego powodu ma teraz wstręt do naszego wschodniego sąsiada . Wraz z przemianą zawitał do Polski język angielski i szybko osiągnął nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba powiedzieć, że jedni mówią lepiej, inni gorzej. Niemniej, dzięki tej znajomości łatwiej wyjeżdża się nam za granicę, poznaje nowych ludzi, mamy mniej kompleksów i czujemy się bardziej obywatelami świata.

Nie ociągaj się – czytaj artykuł (http://eccotravel.eu/dominikana/punta-cana/gran-bahia-principe-punta-cana/) o temacie, który tu omówiliśmy. Sporo szczegółów odkryjesz we wpisie ukrytym pod wskazanym linkiem.

Wraz z nastaniem nowych obyczajów pojawiły się również inne języki (naucz się języka obcego). Obok angielskiego najczęściej uczy się niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo potrzebne, Niemcy to przecież nasz zachodni sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja to też silny kraj, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach nauczano także włoskiego i hiszpańskiego, a w ostatnich latach wróciła moda na rosyjski. Teraźniejsza młodzież już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był uczony na siłę więc nie nie mają oporów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych źródeł jest niezwykle przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mniej znanego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – lekcje języków afroazjatyckich) to dobry pomysł, który może zaprocentować w przyszłości.