Rozwój technologiczny przekształca życie

Rozwój technologiczny przekształca nasze funkcjonowanie i ani na trochę nie pomaga o sobie zapomnieć. Jest tuż obok nas coraz częściej doprowadzając do sytuacji, że czasem nie można sobie wyobrazić codziennie działanie bez jej pomocy.

Technologia kojarzy się z jednej strony, z dogodnościami, ponieważ ułatwia nam życie, z innej zaś, z trudnościami, bo coś nowego to problem, to wkuwanie od nowa, to zagadnienia, których do końca nie pojmujemy. Powstaje zasadnicze pytanie, jak to jest z tą technologią, jest pomocna czy nie?

Z technologią jest jak z każdym przedmiotem, który tworzony jest, ażeby ułatwiać życie, jednakowoż często to życie przypadkowo utrudnia. Przykład. Dawniej mogliśmy w sklepie płacić jedynie pieniędzmi, a nagle pojawiły się do obiegu karty płatnicze. Wielu sprzedawców na taki stan rzeczy zareagowało na spokojnie, przyznając, że ich to nie dotyczy.

Zabawki Hot Wheels

Autor: Hazwan Norizan
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie jednak rozumiemy, w jakim kierunku to poszło: brak płatności kartą to często stracony klient. Szczególnie jest to dostrzegalne w wielkich miastach miejskich, w których poza miejscowymi zakupy robią przyjezdni, robotnicy na kontrakcie, zwiedzający czy studenci, dla nich płatność kartą to coś normalnego. Gdy nie ma tej możliwości idą do konkurencji.

W tego typu sytuację rozwój technologii należy nazwać zbawieniem (nie musimy bowiem nosić przy sobie za dużo pieniędzy), jak i męczarnia (dla ekspedientów starszego pokolenia, którzy nie do końca umieją się przyzwyczaić do płatności kartą). Technologia więc pomaga, ułatwia życia, lecz też również je utrudnia. Osoby, które są przyzwyczajone do tradycyjnych metod pracy raptownie rzucane są na głęboką wodę i przymuszane, by prędko nauczyć się pływać.

Rozumiejąc tego typu minusy rozwoju technologii powinniśmy jednakże powiedzieć, iż jest więcej plusów, i to w większości sytuacji, nieważne czy mówimy o odkrywczych aplikacjach czy o technologii druku wodnego , w każdej z tych dziedzin technologia (http://www.c-l.pl/kategoria-produktu/zywice/kleje-szpachlowe/) odkrywa nowe lądy, kreuje nową rzeczywistość, która pcha nas do przodu, pomaga nam się rozwijać w przeróżnych dziedzinach. Jednocześnie powinniśmy zaakceptować obawy, jakie zawsze są obecne, kiedy pojawia się coś nowatorskiego. To normalne, lecz to też ukazuje, iż wszelkie zmiany technologiczne muszą być wprowadzane z poszanowaniem praw każdego człowieka.