Działanie sprężyn progresywnych

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Kierowcom nie ma potrzeby opowiadać, jak ważne jest zawieszenie samochodu. Konstruktorzy i oczywiście właściciele chcą ulepszyć auta, zwiększając wygodę w czasie jazdy. Sprężyny wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i spokój kierującego. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne pracują zdecydowanie inaczej niż tradycyjne. Są bardziej elastyczne i sprawnie przystosowują charakter pracy do sytuacji.

Na pewno nada Ci się darmowe wejście (https://bryksy.pl/poradnik/budowa-finansowana-z-kredytu-to-dowod-na-wiarygodnosc-dewelopera) do naszej nowej strony. Nie ociągaj się, tym bardziej jeżeli zaintrygowały Cię omówione tu treści.

Komfort jazdy ginie, gdy sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a takie zawieszenie ma większość samochodów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: są nierówne, mają górę i dół, odstępy między zwojami też są zróżnicowane. Dzięki temu nawet przy nietypowym zawieszeniu poprawia wygodę podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?
Dla wielu ten model sprężyn jest zbyt nowoczesny i niekoniecznie wierzą w ich działanie. Znane marki obecnie nie instalują tego rozwiązania w autach, z tego powodu sprężyny progresywne kupujemy tylko jako części zamienne. Wadą bywa to, że samochody są stabilne w inny sposób na zakrętach. Rzeczywiście, ich działanie jest inne w zależności od sytuacji. Samochód może inaczej reagować na skręty w prawo niż w lewo, inaczej zachowuje się hamując. Należy się wyczuć ich reakcje i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

Montaż
Jeszcze jedną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na część górną i dolną. Trzeba założyć je w warsztacie, bo niekoniecznie mamy odpowiednią wiedzę. Specjalista ma zamontować sprężyny w odpowiedni sposób, by mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Inne zasady są takie same, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na jednej osi właściwe części.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Od razu warto przypomnieć, że systematyczne kontrolowanie zawieszenia i wymiana sprężyn są konieczne. Można zrobić dokładny przegląd przed zimą, żeby uniknąć pechowych sytuacji. Sprężyny korodują w zimowych sytuacjach na drodze, a sól, którą posypywane są jezdnie głównie im ma szkodliwe działanie.