Sprężyny progresywne, czyli nowość

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie trzeba opowiadać, jaką funkcję pełni zawieszenie w aucie. Konstruktorzy i sami kierowcy chcą unowocześnić samochody, zwiększając komfort jazdy. Sprężyny mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa pasażerów i spokój kierującego. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne działają zdecydowanie w inny sposób niż zwykłe.

Mogłeś przeczytać tu wiele ciekawych postów, nieprawdaż? Tak samo autorska strona internetowa czeka na Ciebie pod tym linkiem, a tam dużo treści.

Są elastyczne i sprytnie dostosowują charakter reakcji do sytuacji. Wygoda jazdy niknie, jeżeli sprężyny są gęste i krótkie, a takie zawieszenie ma większość pojazdów. Nowoczesne sprężyny mają inną strukturę: są nierówne, mają górę i dół, przerwy pomiędzy zwojami też są zróżnicowane. Dzięki temu również przy nietypowym zawieszeniu poprawia wygodę jazdy.

Zmienić sprężyny na progresywne?Wiele osób uważa, że taki rodzaj sprężyn jest za bardzo nietypowy i raczej nie akceptują ich funkcje. Producenci jeszcze nie montują takiego zastosowania w autach, więc sprężyny progresywne są wyłącznie jako dodatkowe części. Problemem bywa to, że pojazdy są mniej stabilne przy zakrętach. To prawda, że, ich zachowanie zmienia się zależnie od danego momentu. Pojazd inaczej reaguje na skręt w lewo niż w prawo, inaczej działa przy hamowaniu. Musimy się oswoić ich reakcje i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

InstalacjaKolejną rozbieżnością pomiędzy sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest rozróżnienie na część górną i dolną. Trzeba zainstalować je w warsztacie, bo nie warto testować własnych umiejętności. Mechanik musi założyć sprężyny w dobrym kierunku, by mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Inne zasady są podobne, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na tej samej osi.

Sprawdzanie sprężynOd razu warto przypomnieć, że cykliczne serwisowanie zawieszenia i zmiana sprężyn są niezbędne. Najlepiej przeprowadzić dokładny przegląd tuż przed zimą, aby uniknąć wypadków. Sprężyny korodują w trudnych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie przede wszystkim ma szkodliwe działanie.