Typy paliw płynnych a także ich sposoby wykorzystania

Chociaż rodzajów paliw jest dużo, to właśnie paliwa płynne zasilają wszystkie auta poruszające się po ulicach. Do paliw używanych w samochodach i motocyklach zalicza się produkty rafineryjne, jak chociażby benzynę i ropę, która jest wykorzystywana do napędzania silników diesla, ale również paliwa kopalne, jak przykładowo gaz ziemny, który ze względu na swoją cenę jest ogromnie popularny w Polsce. Paliwa płynne to także paliwa syntetyczne, do których zalicza się na przykład syntetyczna benzyna, wytwarzana przez koncerny paliwowe z np. ropy naftowej lub węgla, z wykorzystaniem reakcji chemicznych.

Dystrybucja paliw

stacja benznynowa

Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

Paliwo płynne sprzedaje się na stacjach benzynowych, każda odmiana paliwa ma swój własny, właściwie oznaczony zbiornik.

Kiedy przejdziesz do sedna kwestii, to pamiętaj, że możesz zdobyć pozostałe dane na omawiany temat – przeczytaj w witrynie wszystko, co okazuje się potrzebne w tym miejscu.

Dystrybutory paliw płynnych są wyspecjalizowanymi technicznie urządzeniami, wszystkie posiadają wmontowany system odsysania niebezpiecznych oparów benzyny oraz komplet innych urządzeń zapobiegających wybuchowi pożaru podczas napełniania baku paliwem. Wykorzystuje się osobne dystrybutory do paliw ciekłych, oraz uwagi na inną technologię stosowaną podczas tankowania – osobne do gazu ziemnego. Z tego powodu też zbiorniki z gazem położone są zazwyczaj przy końcu stacji paliw – tam, gdzie znajdują się zbiorniki LPG (porównaj – ). Paliwa innego rodzaju są przechowywane w zbiornikach położonych pod stacją benzynową.

Usługi na stacjach benzynowychOprócz tankowania samochodu, na stacji paliw można zrealizować zakupy. Większość asortymentu dostępnego w sklepach znajdujących się przy stacjach wiąże się z autami – można tam znaleźć produkty do konserwacji, płyny do wycieraczek, oleje silnikowe i inne. Ponadto można tam nabyć artykuły spożywcze, papierosy oraz napoje alkoholowe. Od pewnego czasu prowadzone są również niewielkie punkty gastronomiczne oferujące hot dogi, kanapki czy kawę. W tych miejscach niejednokrotnie zlokalizowana jest także automatyczna bądź ręczna myjnia (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/weze_do_myjek_techkar/weze_kanalizacji_techkar/weze_kanalizacji_35m_techkar,2,3605). Ponadto w wielu takich miejscach prowadzona jest sprzedaż, oraz usługi polegające na napełnianiu wykorzystanych butli gazowych. Najczęściej tego rodzaju punkt można znaleźć tam, gdzie znajduje się zbiornik LPG.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*