W jaki sposób zakupić i w dalszej kolejności serwisować wózek jezdniowy?

Jednym z głównych sprzętów jakie są używane w większych magazynach i halach produkcyjnych są wózki widłowe. Są one bardzo przydatne przy wszelakich robotach rozładunkowych i załadunkowych, a także przy przewożeniu wielu produktów na niewielkie odległości. Wybierając wózek na początku należy podać, jakie ma mieć on przeznaczenie. Różnych modeli wózków jest na rynku dużo i dopiero dokładne ustalenie potrzeb pozwoli na wybór najlepszego modelu. W pierwszej kolejności trzeba określić, jak duże wyroby będą nim przewożone. Wózki widłowe mają duży zakres siły udźwigu, od kilkuset kilogramów do nawet paru ton.

W punktach tego typu za pomocą wózków można sprawnie przemieścić towar z miejsca na miejsce. Wózki mają rozmaite formy. Zdecydowana większość z nich jednak przygotowana jest głównie do przewożenia ładunku zbieranego na paletach. Stosowanie wózków w magazynach jest wielkim ułatwieniem, szczególnie gdy jest tam do czynienia z dużymi i ciężkimi ładunkami. Oprócz tego budowa większej części wózków widłowych pozwala na umieszczanie za ich pomocą towarów na dużych wysokościach, co jest przydatne przy wysokich magazynach o rozbudowanych pionowo regałach.

nowoczesny wózek widłowy

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko posiadacze zakładów czy magazynów decydują się na używanie wózków (poltrading.com.pl/) jezdniowych. Sprzęt taki można kupić lub wypożyczyć. Wyszukując w internecie frazę „kupię wózki widłowe” można znaleźć rozmaite oferty sprzedaży lub kupna wózków widłowych. Czasami można tą metodą trafić na dobrą okazję, dotyczącą przykładowo sprzedaży sprzętu używanego po promocyjnej cenie. Znaczącą cechą wózków widłowych jest fakt, że do ich prowadzenia niezbędne są uprawnienia. Można je uzyskać tylko po odbyciu specjalnego kursu. Obecnie można znaleźć dużo firm oferujących naukę prowadzenia wózka widłowego. Kursy tego rodzaju pozwalają na otrzymanie odpowiedniego uprawnienia.

Kolejnym istotnym parametrem przy wyborze wózka jest rodzaj jego zasilania. Do użytkowania w warunkach zewnętrznych, na jakiś placach oraz halach z dobrą wentylacją doskonale sprawdzą się modele zasilane silnikami spalinowymi. Są one niedrogie w użytkowaniu i eksploatacji, a ich ważną zaletą jest ciągła praca, z niewielką króciutką przerwą na zatankowanie. Ich dużą wadą są spaliny, emitowane w czasie pracy, i to dyskwalifikuje ten tym wózków przy pracach w zamkniętych pomieszczeniach. Tam lepiej będą się sprawdzać modele zasilane akumulatorem, działają one bardzo cicho i wydajnie, lecz co pewien czas muszą być naładowane. Proces ten może trwać nawet kilka godzin i trzeba to mieć na uwadze planując pracę maszyny. Przy zakupie tego typu sprzętów warto mieć również na uwadze to, co się będzie działo jak się one zepsują. Solidny serwis wózków widłowych z pewnością pozwoli na sprawne oraz szybkie naprawy zepsutego sprzętu, a tym samym zmniejszy straty wynikające z nieplanowanej awarii. Z tego też powodu wybierając wózek widłowy – (hyster) koniecznie trzeba zobaczyć jak wygląda kwestia późniejszego serwisu.