Wszystko, co musisz zapamiętać o zmianie ogumienia zimowego na opony letnie

Zima w końcu się skończyła i na dobre zawitała wiosna. Nim się obejrzymy po raz kolejny będzie lato. Jeśli jesteś właścicielem samochodu to doskonale wiesz, że okres wiosenny oznacza czas zmiany opon w samochodzie na letnie.

zobacz

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego tak naprawdę należy to robić i czym one się charakteryzują? Ogumienie letnie w polskich warunkach meteorologicznych nadaje się na okres, który trwa od kwietnia do października. Jeśli mieszkasz w takim mieście, jak np. Wrocław, a nie w górskich miasteczkach to kwiecień jest dobrym momentem na zmianę opon. Istnieje wtedy niewielkie prawdopodobieństwo opadów śniegu i drastycznych zmian pogodowych. To też na opony letnie Wrocław (odnośnik) może zdecydować się szybciej, niż inne miasta, jak np. Zakopane. Opony przeznaczone na lato przystosowane są do temperatur powyżej 7 stopni Celsjusza. Tylko w takich warunkach gwarantują nam odpowiednią przyczepność w czasie jazdy. Właściwość ta wynika z mieszanki, z której są one zrobione. Jest ona twardsza, niż zastosowana w produkcji opon zimowych.

Poszukujesz uzupełniających informacji na prezentowany tu temat? To nie problem, zwyczajnie wejdź dalej (https://s-performance.pl/hamownia/) a przekonasz się, że to było niezwykle proste.

Następną właściwością, która odróżnia zimowe od letnich jest wysokość bieżnika. Opony letnie Wrocław mogą mieć stanowczo niższy bieżnik. Tak jest w przypadku, gdy są one przeznaczone na normalne nawierzchnie. Dla pozostałych dróg, np. szutrowych w Bieszczadach bieżnik powinien być wyższy. Na polskim rynku jest spory wybór marek, które proponują klientom rozmaitą jakość w różnym zakresie cenowym. Są to np. opony kleber. Wymagania stawiane oponom letnim są niższe, w związku z tym mogą one charakteryzować się niższym kosztem.

opony zimowe

Autor: Jan Mark Holzer
Źródło: http://www.flickr.com
Nie można zapomnieć, że czas na jaki przeznaczony jest konkretny rodzaj opon nie jest jedynym kryterium ich wymiany. Jest to przede wszystkim ciepłota na zewnątrz i warunki pogodowe. Dlatego też, gdy w kwietniu, czy maju mamy do czynienia z temperaturą w okolicach 0 stopni nie należy jeździć na letnich oponach. Opony letnie oraz opony zimowe różnią się w sposób znaczący od siebie i nigdy nie należy stosować ich w czasie, na który nie są polecane. Różnice te mogą na pierwszy rzut oka być mało znaczące, ale w trakcie jazdy widać zdecydowaną różnicę.

Zainteresował Cię ten artykuł? Odwiedź pełny tekst (https://aristar.pl/dywaniki/), a przeczytasz więcej informacji na ten wątek, które z pewnością Cię zainteresują.

Pamiętajmy również, że różne firmy, jak opony kleber produkują opony zarówno zimowe, jak i letnie. Korzystanie z tej samej firmy przez cały rok może być dla nas opłacalne.