Co robić w przypadku zdarzenia na drodze?

Wypadek drogowy czy kolizja nie są wydarzeniami jakie można by przewidzieć, jednak warto się na nie wcześniej w pewien sposób przygotować, tak, aby nie tracić zupełnie głowy na miejscu wydarzenia oraz nie popełnić całej masy błędów, które mogą nas później kosztować wiele nerwów a także funduszy. Na pewno dobrze jest pamiętać o tym, iż w warunkach ogólnych ubezpieczeń wymienione są czynności, które mamy obowiązek wypełnić, oraz to czego robić nam nie wolno, bowiem jeżeli nie zastosujemy się do wyznaczonych zasad, zakład ubezpieczeń może odmówić nam wypłaty odszkodowania lub uszczuplić jego wysokość.

laweta

Autor: Emilio Labrador
Źródło: http://www.flickr.com

Co robić najpierw w razie wypadku czy kolizji? Po pierwsze musimy zabezpieczyć miejsce wydarzenia by zapobiec powiększeniu się szkody. Miejsce wypadku należy oznakować przez postawienie ostrzegającego trójkąta oraz włączenie awaryjnych świateł.

Jeżeli jest w tym tekście coś wartościowego dla Ciebie, to szybko sprawdź koniecznie również tamto opracowanie (http://www.kancelariajaworski.eu/zglos-sprawe) – tam także przeczytasz dużo interesujących informacji.

Kiedy będziemy uczestnikami kraksy, obowiązkiem naszym jest możliwie prędkie usunięcie samochodu na skraj drogi w taki sposób, aby nie (źródło artykułu) blokować ruchu innym kierowcom. Jeśli będą ofiary śmiertelne bądź osoby poszkodowane nie wolno ruszać samochodów. W takim wypadku mamy obowiązek zadbać o to, by poszkodowanym udzielono bezzwłocznie pomocy medycznej.
Dobrze jest mieć w aucie druk oświadczenia o zdarzeniu w ruchu drogowym, w którym możemy przedstawić przyczynę wypadku, a także zakres sprawionych szkód i dokładne dane osób które są uczestnikami wypadku. W razie ubiegania się o odszkodowanie, zakład ubezpieczeń będzie żądał od nas: danych tyczących się pojazdu, informacji dotyczących kierującego autem oraz numeru polisy ubezpieczeniowej.

Pamiętajmy że w razie kolizji nie wolno wolno dokonywać żadnych zmian w pojeździe. Nie można dokonywać reperacji, ani też korzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, o ile wcześniej nie zostały zrealizowane oględziny pojazdu przez przedstawiciela naszego zakładu ubezpieczeń. Możemy wyłącznie dokonać czynności , które umożliwią nam dalszą bezpieczną jazdę. Jeżeli jest to nierealne, pozostaje nam wynajęcie autolawety w szczecinie oraz odstawienie pojazdu do warsztatu. Po zdarzeniu powinniśmy jak najprędzej poinformować o nim naszego ubezpieczyciela (nie powinno to nastąpić dalej niż w czasie określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia).