Pieniny to idealne miejsce na wypoczynek. Odnajdziesz tu wiele atrakcji i odpoczniesz od miejskiego gwaru

Nad Dunajcem nie brakuje miejsc interesujących pod kątem kulturowym, a z cennymi zabytkami jesteśmy w stanie się tu spotkać prawie na każdym kroku. W dolinie tej ogromnej rzeki największą uwagę przyciąga jednak przyroda.

Piękne Pieniny to tak naprawdę Pieniński Park Narodowy, obejmujący swoim zasięgiem najbardziej cenne obszary tego pasma górskiego. Utworzony w 1955 roku, zaliczany jest do najbardziej odwiedzanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Na czym polega jego niezwykłość? Pieniny to wspaniałe góry które kuszą urozmaiconym krajobrazem. Piękne lasy i łąki, górskie szczyty i wąwozy oraz największa atrakcja – przełom Dunajca – to najbardziej charakterystyczne cechy tego obszaru. Ruch turystyczny w Pieninach rozwija się bardzo dobrze od wielu lat, a spływy Dunajcem oraz liczne szlaki turystyczne zachęcają turystów swoim pięknem i atrakcyjnością. Turystyka (zobacz również propozycje nadwigrami) jest rewelacyjnie rozwinięta, wiele jest tu domków, jak domki Pieniny (przeglądaj).

las

Autor: the BRT
Źródło: http://www.flickr.com

Pieniński Park Narodowy jest wspaniałym miejscem dla wielbicieli niezwykłych roślin. Na pobliskich łąkach można zobaczyć wiele niespotykanych gatunków kwiatów, nie brakuje także wspaniałych lasów. Największym uznaniem cieszą się tu jednakowoż murawy naskalne oraz rzadkie gatunki roślin wysokogórskich. Barwne motyle i owady to kolejna atrakcja przyrodnicza w tej części naszego kraju.

Pieniny i tereny w okolicach tutejszego parku narodowego są również znane z cudownej kultury oraz cennych zabytków. To dzięki nim od wielu lat może rozwijać się tu turystyka (sprawdź także atrakcje w Białowieży), a przyjeżdżający tu goście na brak atrakcji nie mogą narzekać. Symbolami tego terenu są dwa zamki: w Czorsztynie oraz Niedzicy. Idealnym miejscem do rekreacji i relaksu jest utworzone na Dunajcu Jezioro Czorsztyńskie, nad jakiego brzegami powstał rewelacyjny skansen. To Osada Turystyczna „Czorsztyn”, na teren której przeniesiono zabytkowe wille i pensjonaty z okolicy.

Do chwili obecnej służą one odwiedzającym jako miejsca na noclegi. Czasem można też trafić na atrakcyjne promocje (sprawdź je na Nie brak tu także wypożyczalni sprzętu wodnego, co sprawia, że Pieniny stały się miejscem atrakcyjnym nie tylko dla piechurów, lecz także dla miłośników sportów wodnych. Istotnymi punktami na turystycznej mapie Pienin są Sromowce, najlepiej poznane z flisaków oraz słynnych spływów Dunajcem. Warto też zwiedzić tak istotne dla regionu miejscowości, jak Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica. W tej ostatniej miejscowości powinniśmy pozostać na dłużej, turystyka jest tu na wysokim poziomie, najlepiej wynająć Szczawnica domki letniskowe.