Przyspieszone zużywanie się opon i łożysk kół to skutki braku wyważenia kół.

Okres zimowy już praktycznie mija. W warsztatach samochodowych należy przygotować się do nadchodzącego czasu wiosennego. Część warsztatów oferuje promocje przeglądów pojazdu po okresie zimowym – uwolnienie dolnej płyty pojazdu od wszechobecnej soli, przegląd obwodów hamulcowych i wymianę ogumienia z zimowych na letnie.

imadło

Autor: WORX
Źródło: WORX

Zauważono że polscy użytkownicy zaczynają regularnie odwiedzać serwisy wulkanizacyjne z zamiarem zmiany ogumienia w następujących po sobie okresach: jesiennym i wiosennym. Wymiana powyższa zapewnia wyższe bezpieczeństwo na drogach, jak również wyższy komfort podróżowania. W każdym warsztacie wulkanizacyjnym znajduje się wyważarka do obręczy kół, stosowana do prawidłowego wyważania kół w aucie. Czytaj : wyważarka do kół – zobacz

Podczas zwykłego eksploatowania, obręcze kół zużywają się, co powoduje nierównomierne poruszanie się auta względem osi jezdni, lub zwiększony hałas przy przekraczaniu szybkości. Nawet nowe felgi (felgi aluminiowe poznań) potrzebują wyważenia, ponieważ mogą powodować nierówną jazdę oraz stwarzać niebezpieczeństwo dla ruchu samochodów. Niekiedy zdarza się, że przy niewyważonych kołach samochód samoczynnie skręca w lewo lub prawo, co może doprowadzić do wypadku. Wyważanie obręczy kół polega w potocznym tłumaczeniu na dołożeniu do nich, ołowianych obciążników, aby uzyskały równomierną wagę, co spowoduje wyprostowanie się toru jazdy. Wyważanie stosuje się po to, aby obracające się koło nie wpadało w wibracje, które są następnie przenoszone na pozostałe podzespoły pojazdu.

imadło obrotowe - sprawdź ceny!

Źródło: http://www.dowarsztatu.com/

Niewyważenie kół jest przyczyną zwiększonego zużycia opon, zespołów tocznych i elementów układu kierowniczego oraz amortyzatorów. Powoduje również zmniejszenie przyczepności kół do nawierzchni, pogorszenie skuteczności hamowania oraz sterowalności i płynności ruchu pojazdu. Mimo coraz większego rozwoju techniki i mechanizacji, narzędzia ręczne w dalszym ciągu należą do zasadniczego wyposażenia wielu stanowisk pracy. Do najpowszechniej stosowanych narzędzi ręcznych zaliczamy: młotki, obcęgi, wkrętarki, pilniki, piłki ręczne, imadło obrotowe, siekiery. Każde z narzędzi ręcznych wymienionych wyżej ma odrębne cechy i właściwości, które należy wziąć pod uwagę w czasie wyboru narzędzi do określonej czynności. Imadło maszynowe używa się do podtrzymywania przedmiotów poddawanych obróbce ręcznej lub mechanicznej.