Odrestaurowane pojazdy to snobizm czy zauroczenie?

Ludzie posiadający nieco bogactwa, czasu wolnego, czy innych zapasów do wykorzystania szukają sobie zainteresowania. Co może być takim hobby? Ostatnio często są to stare auta ale wiele osób zagląda na remontujących takiego starucha jak na snoba. A w końcu stary samochód to coś więcej. To pasja i emocje. Wiele osób współcześnie patrzy na stary samochód jak na skarbonkę, w którą właściciel pakuje finanse, żeby pokazać się i zaszpanować innym.

Ford Thunderbird Convertible

Autor: Sicnag
Źródło: http://www.flickr.com
Inne osoby zachwycają się oglądając ładny, odnowiony samochód, a brzydzą się widząc zardzewiały samochód (sprawdź tu) w garażu, krzakach, zaroślach. A jeszcze pozostali wydają duże pieniądze i spędzają dużo czasu, aby odrestaurować samochód, wyszukać każdą nawet najmniejszą część, aby każdy element się zgadzał. Dlaczego tak ludzi to fascynuje? Głównie sama motoryzacja. To jak działają wszelkie mechanizmy, silnik, przeniesienie napędu. Posiadanie takiego samochodu to nobilitacja, świetna zabawa, ale również ogromny wkład w naszą kulturę.

Każdy, kto ratuje przed zniszczeniem jakiś zabytkowy samochód (moja strona) dodaje cegiełkę do ochronienia naszej ludzkości i kultury przez ochronę jakiegoś elementu naszego cywilizacji technicznej. Jest to nasz ślad na ziemi, nasze dziedzictwo przeszłych lat. Współcześnie samochody robione są przez księgowych, kiedyś były produkowane przez inżynierów. Stare samochody były kapryśne, potrafiły zepsuć się w mało oczekiwanym momencie, ale posiadały duszę, której nie mają obecne produkty. W starych autach możemy się zakochać. Aktualne są w nich emocje poprzednich właścicieli. Bywają na szczęście nabywcy, którzy to zauważają, temu coraz więcej na naszych szosach ładnie odrestaurowanych aut, a ich ilość ciągle rośnie. Rosną też jak grzyby po deszczu prywatne muzea. Takie rzeczy jak – filtry samochodowe – mogą się przydać.

Miejsca gdzie fantazje naszych pradziadków, czy ojców bywają na wyciągnięcie rąk. Stare samochody są maszyną czasu. Dzięki nim wracamy na moment do lat, których znać nie możemy. Jednak uczestniczymy w nich, poprzez podróż takim old, czy youngtimerem. Kiedy postaramy się zrobić całą otoczkę, ubranie, gadżety z dawnych czasów, możemy liczyć na wspaniałą zabawę. Takie zainteresowanie, jak odnawianie zniszczonego samochodu nie musi być wcale drogie. Można zlecić remont fachowcom ale dużo osób mając troszkę zdolności technicznych może dużo rzeczy zrobić samemu (to się przyda: ).