Czy opłaca się kupić opony całoroczne

Całoroczne opony, są produktem kompromisowym miedzy oponami letnimi a zimowymi. Opony całoroczne mają grono swoich zwolenników i mogą sprawdzić się w polskich warunkach atmosferycznych. Są wytwarzane ze specjalnej mieszanki gumy, która pozwala na ich eksploatację zarówno w ciepłych warunkach letnich, jak też w minusowej temperaturze w okresie zimy.

opona

Autor: Wolfgang
Źródło: http://www.flickr.com
Opony wielosezonowe mają dodatkowo charakterystyczny bieżnik, który ma zwiększoną ilość lameli, zapewniających większe przyleganie oraz dodatkowe klocki, pomagające jeździć w miesiącach zimowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż opony wielosezonowe, nawet kiedy należą do tej samej klasy opon, co opony zimowe, nie zapewnią kierowcy identycznych cech trakcyjnych w czasie zimy. Całoroczne opony poleca się kierowcom, którzy poruszają się głównie po drogach miejskich i nie wypuszczają się nazbyt często na podmiejskie autostrady.

W minionych latach najbardziej wpływowe magazyny z specjalizacji motoryzacyjnej, włączyły opony wielosezonowe do swych corocznych testów opon (zobacz opony – polecana strona – wielosezonowe). Zostały one poddane – tak samo jak opony zimowe i letnie – testom w każdych warunkach atmosferycznych, w celu upewnienia się, iż sprawdzają się zarówno na suchych, jak również mokrych czy zaśnieżonych powierzchniach, i zapewnią kierowcom pożądany poziom bezpieczeństwa. Trzeba jednak od razu zaakcentować, że nie uzyskują one powalających rezultatów w każdych mierzonych kategoriach, w szczególności w porównaniu do sezonowych opon. Dzieje się tak, ponieważ opony – nasz odsyłacz – zimowe czy letnie są stworzone z tworzyw celowo dobranych do konkretnej pory roku i stąd lepiej sprawdzają się w specyficznych warunkach.

Tymczasem opony Bridgestone mają za zadanie sprawdzić się nieźle w każdą pogodę, ale przy umiarkowanych warunkach drogowych, czyli w rejonach o relatywnie małych wahnięciach temperatur, w miastach a także na drogach dobrze przygotowanych (przykłady opon Bridgestone). Plusy i minusy opon całorocznych. Opony wielosezonowe nadają się przede wszystkim dla eksploatatorów, których przeważającym środowiskiem eksploatacji samochodu jest przestrzeń miejska. Zarazem nie pokonują oni długich tras oraz preferują umiarkowany styl jazdy. Zakupując nowe opony należy zwrócić uwagę na oznaczenie opon – opony całoroczne posiadają specjalne oznakowania.