Główne reguły używania opon w osobówkach, w jakich okolicznościach należy wymieniać opony na nowe

Spora część kierowców nie zwraca zupełnie uwagi na to, jaki stan mają opony w pojazdach, którymi jeżdżą. Niektórzy nawet nie zadają sobie trudu na to, aby wymienić je z letnich na zimowe, chociaż względy bezpieczeństwa sugerują, aby absolutnie nie poruszać się na śniegu i mrozie na ogumieniu używanym latem.

opona w warsztacie

Autor: Moto „Club4AG” Miwa
Źródło: http://www.flickr.com
Letnie opony posiadają zupełnie inny skład gumy, niż zimówki i w czasie mrozów guma zwyczajnie sztywnieje, co znacznie zagraża bezpieczeństwu jazdy. Dlatego też zalecane jest, aby przy nastaniu niskich temperatur zdecydować o wymianie opon, opony zimowe znacznie lepiej będą sobie radzić nawet przy największych mrozach, za to jazdę po śniegu ułatwiają specjalne nacięcia, jakich nie mają opony (www) na lato. Bardzo dobrym rozwiązaniem, choć niestety też najbardziej kosztownym, jest posiadanie dwóch kompletów kół z oponami zimowymi i letnimi.

Wtedy na lato można zakupić felgi (sportwheels.pl/product-pol-5027-AUTEC-ZENIT-Felga-Aluminiowa.html) aluminiowe, dużo lepiej się prezentujące, a na okres zimy felgi stalowe, jakie są dużo odporniejsze na jakieś uszkodzenia, mogące się pojawić na zimowych ulicach. Lecz zmienianie ogumienia pomiędzy poszczególnymi sezonami to jedno, a kontrolowanie stanu opon to druga, równie istotna sprawa. Przede wszystkim należy kontrolować, jaką wysokość ma bieżnik, jeśli michelin opony mają poniżej minimalnej dopuszczalnej wartości, to należy je od razu zmienić. Jeżdżenie na zbyt wytartych oponach zakończyć się może nie tylko wysokim mandatem i konfiskatą dowodu rejestracyjnego, lecz przede wszystkim jest niebezpieczna.

Jeśli bieżnik będzie zbyt niski, to w przypadku deszczu może nie dać on sobie rady z dokładnym odprowadzeniem wody i samochód może wpaść w poślizg. Kolejną sprawą, na jaką należy baczną uwagę przy sprawdzaniu ogumienia, jest wiek opon. Jeżeli stosowane opony michelin będą miały więcej niż dziesięć lat, to nawet pomimo odpowiedniego bieżnika warto zastanowić się nad ich wymianą. Guma, z której opony są wykonane, po pewnym okresie używania po prostu ulega powolnemu niszczeniu, pojawiają się różne mikropęknięcia, jakie również mogą być niebezpieczne.