Góry w zimie: jak się uzbroić na zimowy wyjazd

W zimie trekking w górach nie należy do najłatwiejszych. Pokrywa śnieżna, chłód, wiatr, zawalone trasy, zawężona widoczność oraz ryzyko lawinowe wywołują strach u niejednego wielbiciela trekkingu. Aby czuć się bezpiecznie pomimo niełatwych warunków w górach zimą, do podróży należy się właściwie przyszykować. W trakcie planowania górskiej eskapady najważniejsze będzie zachowanie zdrowego rozsądku. Ale co prócz tego? Zapewne niejednego zagrożenia pomogą nam ustrzec się: idealnie dobrane ubranie, profesjonalny osprzęt i wiedza w temacie aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Najlepiej jest rozpocząć od zainwestowania w odzienia wykonane z oddychających tkanin: Rhovylu, Sympatexu albo polaru.

Zaciekawił Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to sięgnij po uzupełniające dane na to zagadnienie oraz przeczytaj praktyczne źródła (https://www.spijtanio.eu/noclegi-krakow), a na pewno także przykują Twoje zainteresowanie.

Dobrze jest ubierać się warstwami, rozpoczynając od bielizny termoaktywnej. Dzięki temu pot będzie odprowadzany z powierzchni skóry. Ponadto gwarantuje ona ciepło, nawet gdy jest zwilgotniała. Przed ujemną temperaturą dobrze ochroni nas także następna warstewka – z polaru. Jeśli ubierzemy na nią jeszcze kurtkę z Gore-Texu, również będziemy zabezpieczeni przed deszczem.

Tańszym podejściem będą ubrania z inną membraną, jakie, jednak – pomimo że są odporne na wodę – mają mniejszą przepuszczalność powietrza, co powoduje, iż możemy się poczuć niewygodnie i porządnie się spocić. Warto mieć na uwadze, że tylko właściwy wybór wszystkich warstw zagwarantuje nam zupełną ochronę. Nieodzowne będą dodatkowo świetnie dopasowane, skórzano-plastykowe buty górskie (zapoznaj się z ofertą), plecak i spodnie z nieprzewiewnej tkaniny, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Ładując plecak, nie zapomnijmy o czołówce i ponadprogramowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda nam się zdążyć wrócić przed nocą. Gogle z kolei będą potrzebne w czasie silnego wiatru. Śpiwór pozwoli czuć się w wyższym stopniu wygodnie, kiedy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić nockę na szlaku. Warto również pomyśleć o specjalnym sprzęcie, jaki ułatwi nam wędrówkę. Raki – to nakładki na buciki zaopatrzone w stalowe zęby – dopomogą w czasie poruszania się po oblodzonym obszarze, z kolei czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszelkie te nieodzowne akcesoria nabędziemy w sklepie The North Face – .