Jak wygląda obecnie rynek używanych pojazdów w naszym kraju, co mieć na uwadze przy zakupie.

Samochód to obecnie nie tylko element luksusu i prestiżu, ale w pierwszej kolejności narzędzie do pracy wielu ludzi. Dzisiaj w większości rodzin znajduje się przynajmniej jeden samochód, a jeśli przykładowo pracują obie osoby, to często są dwa lub nawet więcej. Samochód można obecnie kupić albo nowy, prosto z fabryki, albo używane z rynku wtórnego.

samochód z drugiej ręki

Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com

O ile przy nowych samochodach sprawa jest łatwa, bo salonowe auta mają pełną gwarancję, o tyle trafienie na używane auto w dobrym stanie wcale nie jest łatwo. Zwłaszcza problemem jest to w naszym kraju, uważanym przez wielu za złomowisko Europy. I nie jest to bezpodstawne stwierdzenie, gdyż faktycznie przez ostatnie lata do naszego kraju przywieziona została bardzo duża liczba starych, uszkodzonych pojazdów, które następnie były naprawiane w garażach i sprzedawane na giełdzie jako nie bite od niepalących emerytów.

Interesujący artykuł? Jeśli tak uważasz, wcześniejsza strona również stanowi cenne źródło informacji, które nawiązuje do tej tematyki.

Regułą było też zmienianie stanów licznika, często korekty takie wykonywano nawet o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, i niestety auta takie oferowano klientom.

Obecnie rynek wtórny stał się trochę normalniejszy, a używane samochody coraz mniej będą przypominać leciwe złomy. W znacznej mierze jest się to skutkiem dużo większej świadomości klientów. Jeszcze przed kilkunastu laty liczyła się przede wszystkim lśniąca blacha i wypucowane wnętrze, a to czy auto było złożone z dwóch kawałków to miało to już drugorzędne znaczenie. I dlatego sprzedawano w pierwszej kolejności auta, które dobrze wyglądały, a nie zawsze były odpowiednio sprawne. Zobacz także .

komis aut

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj sytuacja wygląda znacznie inaczej, klienci stali się mają znacznie większą świadomość, jednocześnie bardzo zmniejszając możliwości przekrętów. Przede wszystkim normą przed kupnem samochodu stają się powoli oględziny w warsztacie, dzięki temu można szczegółowo ocenić stan mechaniczny auta i zobaczyć, czy miał jakieś wypadki. Coraz więcej osób kontroluje także historię serwisową, to z kolei może w łatwy sposób pomóc w weryfikacji rzeczywistego przebiegu pojazdu.