Jak zaaranżować obóz?

Co to znaczy “dobry biwak”? Czy dobry biwak, to ten, na którym była kapitalna atmosfera, czy taki, który był doskonale wykorzystany czasowo (np. na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to ten, na który pojechało wielu skautów? A czy w takim razie obóz, na którym było 8 osób jest lichy? Wszyscy znamy wytyczne dobrej zbiórki.

Czy biwak kieruje się tymi samymi zasadami? Czy przygotowanie dobrego obozu znaczy żmudną pracę dla jego realizatorów? Zależy od tego, jak wielką ma się wprawę w przygotowywaniu biwaków, rajdów, itd. Przede wszystkim przygotowując plan zajęć pozostaw sobie określone zapasy czasowe – to przyzwoli na wygospodarowanie odrobiny czasu wolnego między zajęciami a także dużo wolności wieczorem i w nocy. Nie potrzeba będzie gonić materiału. Po drugie coś, czego nie można zaplanować – aura. Po udanym biwaku niezwykle dużo osób podkreśla, że na biwaku panowała niezwykle przyjemna atmosfera, iż nie było spięć oraz nieporozumień. Można naturalnie spróbować tworzyć aurę, jednakże nikt nie zagwarantuje efektu.

jogging w odzieży termoaktywnej

Autor: Sammy Zimmermanns
Źródło: http://www.flickr.com

To wszystko zależy od doboru kadry i uczestników.

Czy masz chęć przeczytać analogiczne teksty? Jeśli tak, to zobacz w witrynie (http://www.goldwasser.pl/restauracja/) inne informacje odnoszące się tej sprawy – odsyłacz jest tutaj.

Oraz od wolnej woli dogadania się w pewnych kwestiach. I od rozmaitych maleńkich rzeczy, które wydają się całkiem niezauważalne, a jednak.

Skoro poszukujesz również inne tego rodzaju materiały, to może wskazówki z witryny (http://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-153-Nowy-DJI-Mavic-co-wiadomo-o-nastepcy-Mavic-Air/218), które tu znajdziesz będą dla Ciebie bardzo cenne.

Tak jak na przykład nasze wspólne śniadanie. Co możemy uczynić, aby dać sobie szansę na zrobienie dobrego biwaku? Takiego, na jakim wszystkim będzie z sobą dobrze, gdzie wszyscy czują się dobrze, gdzie jest czas na poważne zajęcia i czas na trochę wariactwa. Na pewno należy solidnie obmyślić co to ma być. Czy obóz czysto integracyjny, czy właściwie kursy szkoleniowe dla podharcmistrzów? Z góry uprzedzam, żadna z tych form w “czystym” wydaniu nie wyjdzie dobrze. Z biwaku integracyjnego wyjedziemy umęczeni ciągłymi zabawami, tańcami jak też rozmowami, a z warsztatów szkoleniowych – zmęczeni, a może nawet znudzeni.

Sztuka polega na tym, aby odpowiednio dobrać proporcje. Przegięcie w jedną ze stron powoduje zniechęcenie części członków gromady. Trochę się pobawmy, jednakże nie zmarnujmy wspólnie spędzonego czasu. Istotny jest solidny rynsztunek (śpiwory 4F – odwiedź nas). Jeśli na biwak jedziemy rowerem, dodatkowo odzież rowerowa 4F.