Jaki jest odpowiedni montaż wycieraczek do aut w autach?

Wycieraczki w rozmaitych maszynach są bardzo istotnym elementem. Pozwalają na oczyszczanie szyb z wody i brudu, które pogarszają widoczność kierowcy i pasażerów. Wbrew pozorom nie są wykorzystywane tylko w pojazdach osobowych i ciężarowych, ale również w pociągach czy łodziach. We wszelkich tych urządzeniach wykorzystywane są do jednego celu. Pojawiają się jednak w dużej liczbie rodzajów i kształtów, bowiem rozmaite pojazdy posiadają różny kształt okien i ich wielkość.

W większości przypadków elementy wykonują drogę po torze w kształcie wycinka koła, choć bywają to też zupełnie odmienne kształty. Przykładem mogą być wycieraczki samochodowe 550/450 mm, a także podobne w wielu innych wielkościach. Tego rodzaju akcesoria do samochodów można kupić w wielu różnych punktach, także producentów wytwarzających wycieraczki jest bardzo dużo. Wycieraczki te muszą być wymieniane systematycznie, gdyż całkiem szybko ulegają zużyciu.

Rozmaite typy mocowania

felgi samochodowe

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Wycieraczki samochodowe i inne bywają mocowane na różne sposoby. Zależy to w pierwszej kolejności od rodzaju każdej wycieraczki. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej w sumie w każdym samochodzie stosowane były wycieraczki z charakterystycznym stelażem z metalu. Jego wadą było jednak to, że raczej mocno rdzewiał. Aktualnie o wiele częściej wykorzystuje się nowszy model wycieraczek, który już nie posiada tego stelażu. Są to tak zwane wycieraczki miękkie, które mocno przylegają do mytej szyby. Na przykład wycieraczki samochodowe 550/475 mm (wydajne wycieraczki samochodowe 550/475 mm) mogą pojawiać się w obydwu tych rodzajach.

Dobieranie wielkości wycieraczek

Wycieraczki do szyb występują w rozmaitych rozmiarach. Bywają one oznaczane różnymi metodami, czasami na przykład za pomocą cali. Kupując nowe wycieraczki należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, by rozmiar dobrany był właściwie. W innym przypadku elementy te nie będą poprawnie spełniały swojej roli; w przypadku zbyt krótkich mogą nie czyścić wystarczająco dużych fragmentów szyby, zbyt długie z kolei najczęściej nie przylegają do szkła odpowiednio. Współcześnie producenci wycieraczek samochodowych próbują rozwiązać tę kwestię za pomocą specjalnych adapterów dołączanych do wycieraczek. W ten sposób możliwe jest zamontowanie rozmaitych rodzajów wycieraczek w różnych samochodach.