Jakim sposobem da się powiększyć parametry pojazdu przy pomocy zmiany komputera, który steruje silnikiem

Współczesne silniki sterowane są za pomocą komputera, jaki kontroluje każdym parametrem ich pracy. Firmy motoryzacyjne instalując silniki w normalnych samochodach najczęściej zostawiają spory zapas parametrów, pozwalający na znacznie dłuższe życie jednostki napędowej. Często taki sam silnik ma kilka różnych wersji, które będą mieć taką dokładnie taką samą konstrukcję mechaniczną, a będą się różnić jedynie zaprogramowaniem jednostki sterowania. I przeważnie tego typu silnik ma dostatecznie duży zapas mocy, że da się go w bezpieczny sposób podkręcić powyżej tego, co zaproponował wytwórca.

samochód

Autor: Rick Flores
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej popularnych metod na powiększenie mocy silnika jest coraz popularniejszy chip tuning. W kilku słowach polega on na modyfikacji parametrów kontrolujących pracę silnika w wyniku uzyskania znacznie większych osiągów. Korzyści mogą być dość znaczne, przy nowoczesnych silnikach diesla może to być nawet do trzydziestu procent. Oczywiście będzie to dotyczyć tylko i wyłącznie powiększenia mocy jednostki napędowej, przy tak dużych integracjach w układ napędowy należy również zadbać o resztę podzespołów. Cała oferta znajduje się tu: .

Decydując się na chip tuning trzeba przede wszystkim poszukać dobrych specjalistów, jacy będą umieli to zrobić. Nie jest bowiem sztuką samo powiększenie mocy silnika, sztuką

samochód

Autor: Car leasing made simple
Źródło: http://www.flickr.com

będzie zrobienie to w taki sposób, żeby całość stała się mocniejsza, a jednocześnie mogła wytrzymać większe przeciążenia. Dlatego też przed wykonaniem nowych mapowań pracownicy firmy (więcejo tym: polecamy stronę www.skalnik.pl/ dobre źródło informacji)dokładnie oglądają samochód, kontrolują jego stan techniczny i szukają ewentualnych miejsc stanowiących słabsze ogniwo.

Po tym wszystkim decydują, jak bardzo można się posunąć w pracach i czy ingerowanie w sterowanie silnikiem nie będzie pociągać za sobą konieczności zmiany innych części pojazdu. Wreszcie po jak się wszystko uwzględni opracowywany jest zmieniony zestaw parametrów sterujących silnikiem, który później jest wgrywany do pojazdu. Niezwykle istotnym elementem całości prac jest skontrolowanie silnika na hamowni w zmienionych warunkach działania, na tym etapie można bardzo dokładnie (rozwinięcie tych informacji- Rehafit) stwierdzić, czy zmiany przyniosły pożądane rezultaty.