Kierowanie samochodem – o czym koniecznie trzeba pamiętać w kwestii zdrowia kierowcy?

Osoby, które zamierzają zdobyć prawo jazdy mają obowiązek wcześniej przejść badania lekarskie. Badania lekarskie odnoszą się nie tylko do osób, które planują dopiero zrobić prawo jazdy, ale również kierowców, którzy już zdążyli prawo jazdy zdobyć. Ten ostatni obowiązek odnosi się do kierowców jeżdżących zawodowo. Badania kierowców obejmują także badania psychologiczne. Badania kierowców, które prowadzi posiadający określone uprawnienia psycholog transportu składają się z dwóch części.

badania kierowców

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Część pierwsza to pisemny test psychologiczny, część druga to test, który pozwala ocenić sprawność psychoruchową kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które pracują jako kierowca zawodowy zobowiązane są wykonać jeszcze inne badania. Do badań obowiązkowych zalicza się badanie wzroku u okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców jeżdżących zawodowo konieczne jest wykonywanie także badań ogólnych, które mogą wykazać, czy osoba ta choruje na przykład na cukrzycę. Osoby z cukrzycą mogą mieć trudności z otrzymaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, który wyrazi zgodę na kontynuowanie pracy w zawodzie kierowcy. Osoby, które wiele czasu spędzają za kierownicą naprawdę często skarżą się na bóle pleców. Dolegliwości kręgosłupa są nawet uznane za jedną z chorób zawodowych kierowców. Powinni więc oni dbać naprawdę mocno o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Fachowa rehabilitacja kręgosłupa obejmuje szereg ćwiczeń, z których część każdy kierowca może wykonywać samodzielnie w domu. W trosce o kręgosłup każdy , kto pracuje jako kierowca zawodowy powinien troszczyć się także o to, aby jego postawa w czasie jazdy była właściwa.

Więcej na ten temat: fala uderzeniowa kraków (hiperłącze do strony)

rehabilitacja kręgosłupa

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy kierowca musi siedzieć w mając wyprostowane plecy, a jego kolana muszą znajdować się niżej niż miednica. W czasie pobytu w domu osoby wykonujące zawód kierowcy (złap okazje na okulary ochronne damskie wrocław – Fabryka Optyka – okulary ochronne dla kobiet) powinni unikać przesiadywania w głębokich fotelach, kręgosłup wyjątkowo tego nie lubi. Po skończonej pracy warto na kilka, kilkanaście minut ułożyć się na podłodze podnosząc nogi wyżej. Taka pozycja pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa, zapobiegnie bólom pleców występującym w czasie prowadzenia samochodu. za sprawą tego osoba prowadząca samochód może skoncentrować się na pracy, a nie na tym, że coś boli.

Powiązany artykuł: