Kierowca ma w obowiązku nie zapominać, że stan ogumienia to bezpieczeństwo na drodze

Większość z nas chyba zgodzi się z tym, że pewność i spokój podczas jazdy autem zależy w dużej mierze od opon . Opony są niejako niezwykle ważnym i jedynym detalem łączności samochodu z nawierzchnią.

Kluczową funkcję odgrywa przede wszystkim dobór adekwatnych opon, skorelowanych według danych od producenta marki naszego auta. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę aby wybrane przez nas kormoran ogumienie było (więcej na https://www.netcar.pl/Gwarancja+na+opony+BF+Goodrich-+Kleber-+Kormoran-+Michelin,4345,s.html) wysokiej jakości i aby opony charakteryzowały się optymalnymi osiągami, odpowiednimi dla naszego pojazdu. Opony dominujących na rynku marek to głównie zapewnienie w obszarze pewności i spokoju w trakcie jazdy. Odpowiednie używanie opon to użytkowanie ich zgodnie ze specyfikacją podaną dla określonego typu opon.

Jeśli bezpieczne warunki jazdy zależą w dużej mierze od typu opon zamontowanych w samochodzie, to tak samo nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy silnie uwarunkowane jest ich stanem.
opony
Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com
Prowadzący samochodem dla własnego dobra muszą kontrolować stan napompowania w swoich oponach, prawidłowo raz na miesiąc, a przy tej okazji, kontrolować również głębokość bieżnika oraz zwrócić uwagę na jego wypaczenia lub nierówne zużycie. Jazda z za niskim ciśnieniem w ogumieniu staje się nie tylko zagrożeniem. Taka podróż z za niskim ciśnieniem sprawia, że opony się przegrzewają a w konsekwencji mogą spowodować zniszczenie wewnętrznych części opon (np zobacz).

Dodatkowo jazda na oponach z za niskim ciśnieniem spowodują nie tylko dodatkowe wydatki wynikające z potrzeby częstej wymiany częściej zużywającego się ogumienia. Takie opony - szczegóły w podanym źródle - mają zasadniczo wydłużony odcinek i czas zatrzymywania się, gorszą dokładność kierowania i gorszym panowaniem nad samochodem.Zbyt mocno napompowane opony mogą z kolei spowodować przedwczesną i nieregularną amortyzację opon a w konsekwencji zmniejszyć odporność ogumienia na uderzenia. Podczas jazdy opony nagrzewają się, w oponach podwyższone zostaje ciśnienie powietrza. W związku z tym opony michelin raczej nie należy pompować gdy będą ciepłe. Bezusterkowe i trwałe ogumienie pirelli umożliwiają dobrą przyczepność opon, a więc podnoszą bezpieczeństwo jazdy kierowców i pasażerów.