Kupiłem swój własny samochód – i co dalej? Słownik pojęć, które warto znać

Ludzie mający samochody wiedzą, że jest to zabawka, do której się dopłaca, ponieważ właściwie co chwilę należy coś przy nim robić. Nawet jeżeli jest to samochód prosto z salonu, to regularne serwisowanie, zmiany opon, myjnia to również nowe prace

.

Kiedy jest problem z oponami (pęknięcie, uszkodzenie, dziura, wymiana) trzeba odwiedzić serwis samochodowy bądź wulkanizatora. Wulkanizacja robiona przez wulkanizatora w warsztacie jest procesem, w którym zrywa się warstwy zniszczonego bieżnika z opony i przykleja w procesie wulkanizacji powłokę nowego bieżnika. Bieżniki do wulkanizacji mają na zewnątrz warstwę solidnie usieciowanej gumy, a od strony wewnętrznej powłokę kauczuku z właściwym środkiem, który działa w wysokiej temperaturze. Serwis samochodowy z wulkanizatorem wykona też doważenie kół, jak również zajmie się pozostałymi istotnymi procesami – klik klik.

wnętrze samochodu

Autor: Gib Goodrich
Źródło: http://www.flickr.com

Drgania na kierownicy, które można odczuwać podczas kierowania samochodem, często potwierdzają przypuszczenie o niewyważeniu kół. Jednakże w określonych sytuacjach wyważenie niewiele zmienia i wtedy ostatnim ratunkiem będzie geometria samochodowa – doważenie kół na samochodzie bez usuwania ich z piasty. W pędzącym samochodzie oprócz opon wirują dodatkowo inne podzespoły i one również mogą być niedoważone. Razem ze zwiększającą się prędkością powiększa się również niewyważenie, co może powodować zmniejszenie komfortu i bezpieczeństwo jazdy i może doprowadzić do wypadku, bo spada przyczepność opon, szczególnie jeśli amortyzatory są już zużyte. Geometria samochodowa odczuwalnie wpływa na wygodę prowadzenia i bezpieczeństwo podróży, ale także na stabilność auta i ekonomiczne zużywanie się opon i spadające zużycie paliwa.

Jak widać, jest bardzo wiele powodów, dla których warto przynajmniej raz na rok zlecić kompleksową kontrolę kół i zawieszenia. Znajdźmy dobry i zaufany warsztat, w którym samochód (zobacz promocję na – warsztat mobilny) zostanie dokładnie sprawdzony a ewentualne usterki naprawione – tu. Badanie i ustawienie geometrii kół najlepiej zostawić fachowcowi, dla którego przegląd i diagnoza nie stanowi problemu. W serwisie możemy również – łącze – przechować opony zimowe albo letnie, zależnie od tego, których aktualnie używamy.