Ogumienie zimowe i opony letnie

W garażu samochodowym każdego posiadacza samochodu winien się znaleźć bez wątpienia zestaw opon letnich i zimowych. Komplet taki zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Właściciel samochodu jest gotowy na ewentualną wymianę opon w najbardziej odpowiedniej chwili. Trzeba tylko właściwie wcześnie rozpoznać moment, kiedy opony letnie należało by już wymienić na opony zimowe. Także i momentu zamiany w przeciwnym kierunku, czyli opon zimowych na letnie, tak samo należy dopilnować. Rzecz nie tylko w tym , czy przyjdzie nam oczekiwać w nieznośnie długiej kolejce do fachowców, którzy tej zamiany dokonają. Ważnym sygnałem dla zmiany ogumienia powinno być również bezpieczeństwo jazdy zależne od dopasowania opon do warunków zewnętrznych.

aluminiowa felga z oponą

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzaj technologii wytwarzania obu wariantów opon różni się od siebie, dzięki temu są one przygotowane do odmiennych rodzajów temperatur. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są zauważalne. Różny jest typ zastosowanych bieżników. Opony – zapraszamy serdecznie – letnie posiadają rowki (lamelki) zaprojektowane do odprowadzanie z nich wody deszczowej. Z kolei opony zimowe są wyposażone w lamelki zgoła inaczej zaprojektowane. Rolą ich jest pozbywanie się nadmiaru śniegu, który przylepia się do kół. Różny jest również zestaw mieszanek, z których zrobione jest ogumienie samochodowe. Opony zimowe posiadają taki skład, który dopiero z nadejściem mrozów nabiera odpowiedniej sprężystości. Z tego względu w czasie zimy ich wydajność jest najbardziej odpowiednia. Tymczasem opony letnie dobrze się sprawują kiedy temperatury są na plusie. Nie przeszkadzają im też upały, które źle wpływają na opony zimowe.

Jeśli chcesz uzyskać podobne dane na omawiany wątek to odkryj więcej tutaj (http://www.esoil.pl/p,1083,molykote-g-1502-fm), gdyż odnajdziesz tutaj jedynie interesujące informacje na ten wątek.

droga

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo ważny jest również sposób przechowywanie opon, które akurat nie są używane [Hurtopony]. Po to, żeby posłużyły one jak najdłużej opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie ściągnięte przed nadejściem niskich temperatur trzeba przede wszystkim dobrze oczyścić. Obecnie dostępne są także różnorodne środki do konserwacji ogumienia, które umożliwią ich zabezpieczenie. Wielkie znaczenie ma też miejsce przechowywania opon. Tak dla opon letnich jak i zimowych najodpowiedniejsze do przechowywania są pomieszczenia suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też trzymać w zasięgu substancji chemicznych. Odpowiednio przechowywane opony będą służyć kierowcy długo i odpowiednio spełnią swoje podstawowe zadania. Z kolei wymiana ich w proponowanym przez znawców tematu czasie przysłuży się nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale także do zabezpieczenia zdrowia i życia kierowców.